Wybrano najlepszych pracodawców w Europie

najlepszy pracodawcaZa nami 13. edycja badania przeprowadzonego przez Instytut Great Place to Work. Wyniki najnowszej Listy Najlepszych Miejsc Pracy zostały ogłoszone 4 czerwca w Luksemburgu. W badaniu wzięło udział 19 europejskich państw oraz 2,3 tys. firm, w których zatrudnionych jest 1,5 mln osób. W działach zasobów ludzkich wypełniono 775 tys. ankiet.

Dobre praktyki w firmach

W badaniu sprawdzane są takie elementy, jak poziom zaufania w firmie oraz praktyki związane z zarządzaniem pracownikami. Informacje zbierane są za pośrednictwem anonimowych ankiet i kwestionariuszy, przeprowadzanych wśród pracowników działów zasobów ludzkich. Do kwestii poruszanych w ankietach należą np. pytania o to, jak wygląda proces rekrutacji, jak szybko wdrażani są nowi pracownicy, czy kierownictwo rozumie potrzebę ograniczenia stresu w pracy, czy niepełnosprawni pracownicy traktowani są tak samo jak pozostali oraz czy firma pomaga pogodzić funkcję zawodową z rolą rodzica. Pracownicy wyznają także, czy mogą np. złożyć skargę na szefa.

Trzy kategorie

Badanie podzielone jest według trzech kategorii: Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy (firma zatrudniająca do 1000 pracowników, działająca przynajmniej w trzech krajach oraz zatrudniająca co najmniej 40% osób spoza kraju, w którym mieści się siedziba), Najlepszych Dużych Miejsc Pracy (firma zatrudniająca ponad 500 osób) oraz Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy (od 50 do 500 pracowników). W kategorii Najlepsze Miejsce Pracy Europa 2015 zwyciężyła firma NetApp, zajmująca się usługami informatycznymi. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło przedsiębiorstwo EMC, firma będą konkurencją dla NetApp. Wśród dużych firm, najlepsza okazała się francuska firma konsultingowa Davidson, a tuż za nią uplasowały się: belgijska Torfs (sieć obuwnicza) oraz Accent Jobs – firma świadcząca usługi rekruterskie, również znajdująca się w Belgii. Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, to najlepsza okazała się szwedzka Cygni z branży IT. Drugie miejsce zajęła Key Solutions, także ze Szwecji. W tej kategorii 9/10 firm, które znalazło się na początku rankingu, to przedsiębiorstwa szwedzkie, duńskie lub finlandzkie.

Wysokie miejsca w rankingu zajęły też międzynarodowe koncerny, prowadzące działalność także w Polsce. Należą do nich. m.in.: Microsoft, EMC, Cisco, Hilti, Mars oraz Medtronic.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *