Sposoby na korzystne odejście z pracy

zwolnienie pracowników

Jak powinno przebiegać zwolnienie z pracy

Rozstanie się z pracownikiem jest sytuacją, która może rodzić wiele emocji, w tym także tych negatywnych. Istnieją rozwiązania, które pozwalają zakończyć stosunek pracy w cywilizowany sposób. Nawet podczas pożegnania warto dbać o swoje interesy i budować markę dobrego pracodawcy.

W zależności od tego, z czyjej inicjatywy rozwiązano umowę można zastosować różne sposoby rozstania się z pracownikiem. Za każdym razem przyniesie to korzyści dla obu stron i sprawi, że ta stresująca sytuacja będzie choć odrobinę przyjemniejsza.

Gdy pracownik żegna się z firmą

Obecnie taka sytuacja może zdarzać się częściej niż w poprzednich latach. Jak powinien zachować się pracodawca? Coraz popularniejszą staje się rozmowa na zakończenie, czyli stosowane przez zagraniczne przedsiębiorstwa exit interview. Rozmowa na odejście może mieć postać podsumowania działalności danej osoby w firmie. Warto także zapytać o powody odejścia i poddać je analizie. Exit interview w pewien sposób działa jak audyt: dostarcza informacji na temat mocnych i słabych stron pracodawcy. Dzięki ocenie pracownika, który żegna się z nami, a zatem jest bardziej szczery, będziemy w stanie poprawić pewne elementy zarządzania lub zrewidować i poprawić system wynagradzania. To z kolei pozwoli zatrzymać innych specjalistów.

Zwolnienie ze wsparciem

Kiedy jednak pracodawca rozwiązuje umowę, to podwładny przeżywa trudne chwile. Warto wówczas zadbać o jego przyszłość, dzięki czemu zwalniany pracownik nie będzie czuł się osamotniony. Najpopularniejszą formą takiego wsparcia jest procedura outplacementu. Jest to zwolnienie monitorowane, w którym pracodawca pomaga podwładnemu w znalezieniu nowego zatrudnienia. Outplacement nie zawsze musi się zakończyć natychmiastowym zatrudnieniem. Wystarczy np. razem z pracownikiem sporządzić dobre CV, napisać rekomendację, uruchomić swoje kontakty w branży lub umówić podwładnego z agencją doradztwa personalnego.

Współczesny rynek pracy coraz bardziej sprzyja częstym zmianom pracodawcy, do czego przyzwyczaiły nas młodsze pokolenia. Zarówno specjaliści, kierownicy czy szeregowi pracownicy chętniej mogą poszukiwać lepszych warunków pracy. Dlatego lepiej znaleźć i stosować sposoby na korzystne odejście z pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *