Specjaliści i generaliści – którą ścieżkę kariery wybrać?

Zarówno przed rozpoczęciem kariery zawodowej, jak i czasem już w jej trakcie, zastanawiamy się, która ścieżka będzie dla nas najlepsza. Czy specjalizowanie się w danym obszarze i dążenie do bycia ekspertem, czy raczej zdobywanie wiedzy z kilku różnych dziedzin? Czy dzisiejszy rynek pracy ceni bardziej specjalistów, a może większym popytem cieszą się generaliści? 

specjaliści i generaliści

Mocne i słabe strony bycia specjalistą

Jak wiadomo, specjaliści posiadają dużą wiedzę w konkretnym obszarze. Lata nauki spędzają na zgłębianiu tajników wąskiego wycinka danej dziedziny, by osiągnąć w nim poziom ekspercki. Z tego względu często stają się pracownikami nie do zastąpienia. Niejednokrotnie pełnią funkcję doradczą w organizacji.

Niewątpliwym plusem bycia ekspertem jest atrakcyjne wynagrodzenie. Firmy chętnie ponoszą bowiem duże koszty zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, gdyż jest ich na rynku niewielu. Ekspert staje się też dla ludzi autorytetem, jego opinia wiele znaczy. Wysoka specjalizacja w wąskiej dziedzinie może okazać się czasami jednak pułapką. Zwłaszcza, kiedy na rynku spada popyt na te konkretne kompetencje. Specjalistom bardzo ciężko się bowiem przebranżowić – brakuje im elastyczności generalistów.

Rekrutacja specjalistów nie należy do łatwych. Eksperci rzadko aktywnie szukają pracy, w większości przypadków są już bowiem zatrudnieni na atrakcyjnych warunkach i nie myślą o zmianie. Dlatego też poszukiwania specjalistów zleca się doświadczonym firmom rekrutacyjnym, które korzystają z metody Executive Search.

Jakie są zalety i wady w przypadku generalistów?

Generaliści, w przeciwieństwie do specjalistów, posiadają wiedzę z wielu różnych obszarów. Siłą rzeczy, nie jest to wiedza ekspercka, ale bardziej ogólna. Również bywają niezastąpionymi pracownikami, ponieważ potrafią spojrzeć globalnie na problemy i są świadomi wielu aspektów. 

Ich niekwestionowaną przewagą jest umiejętność dostrzegania zależności i znajdowania nieoczywistych rozwiązań. A jak wiadomo, szersze spojrzenie i rozumienie procesów biznesowych pomaga podjąć kluczowe decyzje dla funkcjonowania firmy. Nic dziwnego zatem, że to właśnie generaliści obejmują stanowiska kierownicze. Generalistom jest też łatwiej się przebranżowić.

Specjaliści i generaliści a rynek pracy

Rynek pracy zmienia się nieustannie, a stanowiska modne teraz, za parę lat mogą stracić na znaczeniu, lub nawet nie istnieć. Dlatego pierwszym kryterium wyboru ścieżki zawodowej powinny być osobiste preferencje, a nie popyt na rynku. Działanie w zgodzie z samym sobą na pewno przyniesie lepsze efekty, niż dopasowywanie się na siłę do aktualnych trendów. Najlepszym i najbezpieczniejszym zaś rozwiązaniem jest bycie generalistą i specjalistą jednocześnie. Wszystko bowiem wskazuje, że w przyszłości będą współistnieć obie role i wzrośnie znaczenie osób, które je łączą.

Tymczasem, na rynku pracy potrzebni są zarówno specjaliści, jak i generaliści. Wszystko zależy od branży danego pracodawcy oraz jego aktualnych potrzeb w zespole. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *