Rotacja: wróg numer 1

Rotacja pracowników to całkowicie naturalne zjawisko, które występuje w każdej firmie. Problem w tym, że czasem zdaje się ono wymykać spod kontroli, a podwładni masowo porzucają zatrudnienie. Co może być przyczyną nadmiernej fluktuacji i jak jej zapobiec?

Przyczyna niezadowolenia
Ostatnimi czasy dużo mówi się o rynku pracownika. Zjawisko to na dobre wtargnęło już do Polski, niejednokrotnie siejąc prawdziwe spustoszenie wśród pracodawców. Nie dość bowiem, że w wielu branżach rąk do pracy po prostu brakuje, to jeszcze nie ma gwarancji, że świeżo zatrudniona osoba za chwilę nie porzuci pracy na rzecz konkurencyjnej firmy. Niestety, to ostatnie zdarza się obecnie coraz częściej – i to nie tylko w przypadku nowych pracowników, ale także podwładnych o długim stażu. Co może być przyczyną nadmiernej rotacji? Istnieje kilka najważniejszych czynników, a składają się one na jeden istotny powód: brak satysfakcji.

Co sprawia, że pracownik decyduje się na samowolne porzucenie zatrudnienia w danej firmie? Co jest przyczyną jego niezadowolenia? Oczywiście pierwszą rzeczą, jaka się nam nasuwa, jest wysokość wynagrodzenia. I rzeczywiście, zarobki często grają tutaj pierwsze skrzypce, choć trzeba pamiętać, że wcale nie zawsze. Może bowiem zdarzyć się, że pracownik zarabia dużo, ale nie odczuwa satysfakcji z powodu braku możliwości rozwoju, złej atmosfery itd. A gdy pojawia się szansa na pracę gdzie indziej – postanawia po prostu z niej skorzystać. Warto wiedzieć, że w obecnych czasach zmiana pracy jest łatwiejsza niż niegdyś, a pracodawca nie może mieć pewności, że raz zatrudniony pracownik zostanie w firmie przez pół życia. Jeśli warunki nie będą więc dobre, podwładni mają pełne prawo do tego, by szukać szczęścia gdzie indziej.

Najpierw badaj, potem działaj

W bitwie o pracownika nie można niestety mówić o równych szansach. Na przyznawanie najwyższych pensji, atrakcyjnych dodatków i budowanie zespołu cennych specjalistów mogą sobie bowiem pozwolić przede wszystkim duże i bogate przedsiębiorstwa, czyli tzw. liderzy rynku. W każdym regionie znajdzie się kilka takich firm, szczególnie jeśli myślimy akurat o branży produkcyjnej. To one ustalają rynkowy poziom wynagrodzeń i do tych wartości odnosi się większość kandydatów i pracowników rozważających odejście. Problem w tym, że mniejsze organizacje nie zawsze mogą pozwolić sobie na podnoszenie pensji w nieskończoność. Na szczęście, jak już wspomniane zostało wcześniej, wysokie wynagrodzenie nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na poczucie zadowolenia pracowników. Zanim przystąpi się więc do zwalczania rotacji, trzeba poznać jej konkretne przyczyny – nie ogólne, w skali kraju, ale w kontekście naszej firmy. Do tego może przydać się badanie satysfakcji pracowników, którego wyniki pozwolą nam rozszyfrować powody stojące za masowym porzucaniem zatrudnienia przez podwładnych. Nie warto przecież ponosić niepotrzebnych kosztów w postaci pieniędzy, czasu i energii na działania, które potem okażą się nietrafione. Tylko rozpoznanie prawdziwych przyczyn rotacji może być pierwszym krokiem do poprawy sytuacji w firmie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *