Outsourcing HR nie tylko dla gigantów

Coraz więcej działających w Polsce firm decyduje się na outsourcing szeregu usług. Rynek ten nieustannie rośnie. W samym zeszłym roku powiększył się on o 18-20%. Mimo to polscy przedsiębiorcy niezbyt przychylnym okiem patrzą na outsourcing usług HR, chociaż i tu zauważane są już pewne zmiany.

Outsourcing HRJedną z przeszkód stojących na drodze rozwoju rynku outsourcingu usług HR swoi w naszym kraju przekonanie, że są one przeznaczone głównie dla dużych i bardzo dużych przedsiębiorstw. Tymczasem eksperci wskazują, że również mniejsze organizacje mogą wiele zyskać korzystając z pomocy zewnętrznych partnerów przy rekrutacji pracowników i zarządzaniu kadrami. Warto zwrócić przy tym uwagę, że korygowanie ewentualnych błędów w tym zakresie jest znacznie łatwiejsze właśnie w małych przedsiębiorstwach. Co za tym idzie w perspektywie rozwoju firmy może być to rozwiązanie znacznie tańsze.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm konsutlingowych? Dzięki obsłudze dużej ilości różnych klientów posiadają one znacznie więcej doświadczenia niż nawet najlepsi specjaliści w tym zakresie zatrudnieni w jednej firmie. Dzięki temu dysponują one często gotowymi rozwiązaniami, co powoduje, że nie trzeba wymyślać koła na nowo, co oszczędza czas i pieniądze. Ponadto podmiot zewnętrzny jest zazwyczaj znacznie bardziej obiektywny w swoich ocenach, nie jest bowiem uwikłany w żadne personalne relacje z pracownikami przedsiębiorstwa. Chociaż trudno to bezpośrednio przełożyć na twardą walutę, zewnętrzne firmy HR-owe pomagają też ograniczać koszty. W perspektywie ich działania zmniejszają bowiem np. rotację pracowników, co pozwala zmniejszyć budżet przeznaczony na rekrutację.

Eksperci zwracają uwagę, że szczególnie korzystne jest połączenie pracy wewnętrznego działu HR z działaniami zewnętrznego partnera. Trudno tu wskazać jednak jeden model współpracy. Jedne firmy decydują się na outsourcing takich czynności tworzenie systemu wynagrodzeń, inne zaś to zewnętrznemu podmiotowi powierzają nakreślenie i wdrażanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa.

Wszystko to skłania do wniosku, że w najbliższych latach zwiększać się będzie liczba firm outsourcujących zadania HR, a rynek tego typu usług będzie rosnąć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *