Jaki powinien być dobry HR-owiec?

HRowiecDziś na rynku pojawia się coraz więcej specjalistów HR, chcącym wspierać firmy we wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem zasobami ludzkimi. I oczywiście tak jak w każdym przypadku, również i tutaj znajdą się zarówno lepsi, jak i gorsi eksperci. Co powinno cechować dobrego HR-owca?

Poza schematem

Niedocenianie funkcji HR w firmie to poważny błąd. Specjalista ds. HR zajmuje się przecież zarządzaniem jej pracownikami, czyli najcenniejszym dobrem. Bez ludzkiej pracy żadna organizacja nie zajdzie daleko. Wielu pracodawców dopiero teraz zrozumiało, jak ważne jest dbanie o swoich pracowników. W związku z tym zmienia się też funkcja przeciętnego HR-owca. Jego zadanie nie polega już wyłącznie na “przekładaniu papierów” lecz na kontaktowaniu się z ludźmi z krwi i kości. W zarządzaniu zasobami ludzkimi niezbędne są więc umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, umiejętność słuchania czy radzenia sobie w stresowych sytuacjach. Bardzo przydatna jest również ogólna wiedza psychologiczna – dzięki niej HR-owiec umie właściwie zinterpretować cały kalejdoskop ludzkich zachowań.

Tablet, smartfon i… analiza sytuacji

Warto także, by osoba zajmująca się rekrutowaniem, ocenianiem czy motywacją pracowników, umiała wykorzystać zdobycze nowoczesnej technologii. Nic bowiem tak pozytywnie nie działa na kandydatów do pracy, jak np. gamifikacja zamiast zwykłej rekrutacji lub możliwość zaprezentowania swojej kandydatury na portalu społecznościowym. Różnego rodzaju aplikacje czy programy sprawdzają się również w codziennej pracy i komunikacji.

Umiejętność posługiwania się nowoczesnymi urządzeniami nie jest jednak tak ważna dla HR-owca, jak posiadanie ugruntowanej wiedzy na temat procesów biznesowych oraz zdolność do ich rozumienia. Dobry specjalista zarządzający zasobami ludzkimi musi potrafić umieścić pewne zdarzenia w danym kontekście oraz wyciągnąć z tego właściwe wnioski, by potem wykorzystać je w swojej pracy. Wymaga to błyskotliwego umysłu, spostrzegawczości i zdolności do analitycznego myślenia.

Praca HR-owca nie jest łatwa, gdyż nie da się jej zamknąć w żadnych ramach – dotyczy to zresztą każdej pracy z ludźmi. Nigdy nie wiadomo, czym podwładni i współpracownicy mogą tym razem zaskoczyć. Mimo to, każda firma bezwzględnie potrzebuje kogoś, kto potrafi właściwie zarządzać pracownikami. To właśnie dzięki temu przedsiębiorstwo się rozwija.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *