Firmy na całym świecie chcą zatrudniać. Czy będą miały kogo?

pozyskiwanie talentów

Trendy i wyzwania HR

Prawie połowa liderów HR deklaruje wzrost zatrudnienia w swoich firmach – wynika z raportu Globalny Barometr HR Michael Page. Badanie pokazuje, że specjaliści ds. kadrowych są niemal drugą ręką zarządów firm.

Globalny Barometr HR wskazuje międzynarodowe trendy, wyzwania i problemy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Ostatni raport wskazuje na kilka nowych kierunków rozwoju współczesnej branży HR. Obecnie to wzrastająca rola strategiczna funkcji HR w przedsiębiorstwach oraz rekrutacja i zarządzanie talentami. Wzrost zatrudnienia może jednak oznaczać jeszcze większy niedobór wykwalifikowanych pracowników. Liderzy HR zdają sobie z tego sprawę.

Komu podlega HR-owiec?

Według Globalnego Barometru HR specjaliści ds. personalnych pełnią bardzo ważną funkcję w przedsiębiorstwach. Nie są tylko dodatkiem, a szefostwo w większości firm interesuje się ich poczynaniami i sytuacją kadrową. Na świecie 63 proc. wyższej kadry menedżerskiej i personalnej podlega bezpośrednio pod prezesów lub dyrektorów generalnych. W Europie do zarządu raportuje jeszcze więcej liderów HR, bo aż 72 proc.

Jak pozyskać talenty do firmy?

Jak wynika z raportu 48 proc. badanych menedżerów i dyrektorów personalnych deklaruje wzrost zatrudnienia w ciągu najbliższego roku. Najwyższy wynik odnotowano w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale Europa Kontynentalna nie spodziewa się tak wielu nowych miejsc pracy, choć takich deklaracji było także wiele – 44 proc. odpowiedzi na tak. Po odpowiedziach liderów HR można wnioskować o sytuacji na globalnym rynku pracy, ponieważ wśród priorytetów najczęściej wymieniano: zarządzanie talentami, szkolenia i rozwój (po 33 proc.) oraz pozyskiwanie talentów i rekrutacja (32 proc.). Co ciekawe, w Europie najczęściej wymienianym priorytetem okazało się zarządzanie zmianą (34 proc.).

Na rekrutację pracowników najbardziej nastawiona jest branża technologiczna. Specjaliści ds. HR pracujący w tym sektorze znacznie częściej wskazywali na pozyskiwanie talentów jako największe wyzwanie. Na rekrutację wskazało 45 proc. badanych liderów HR.

Globalny Barometr HR to badanie przeprowadzone na grupie ponad 2500 menedżerów i dyrektorów HR z 65 krajów świata z różnych dziedzin gospodarki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *