Development Centre metodą na sukces

Małe i średnie przedsiębiorstwa mają to do siebie, że jak najwięcej procesów i zadań starają się wykonać w własnym zakresie. Najczęściej jest to spowodowane obniżaniem kosztów i dbaniem o interes firmy. Tymczasem okazuje się, że outsourcowanie pewnych zadań na zewnątrz, nie dość, że może przynieść natychmiastowe oszczędności, to jeszcze przekłada się na inne długofalowe korzyści.

Spojrzeć z dystansu

Nie inaczej jest z działaniami HR, które przez mniejsze firmy na ogół organizowane są we własnym zakresie. Tymczasem to właśnie w tym obszarze prym wiodą wyspecjalizowane zewnętrzne agencje. Nie dość, że dysponują obszerną wiedzą i doświadczeniem, to pozwalają spojrzeć na problemy z dystansu i perspektywy niezależnego obserwatora.

W tym kontekście warto wspomnieć o  istotnym narzędziu w arsenale profesjonalnych firm doradztwa personalnego – Development Centre. Jest to dość nowa metoda polegająca na ocenie pracowników pod względem ich potencjału i kompetencji. Pokrótce metoda owa na celu wyłowienie talentów, usprawnienie funkcjonowania firmy, zwiększenie kompetencji kadr oraz ocenę pracowników.

Istota Development Center

Samo badanie polega na przygotowaniu arkuszy obserwacyjnych, które opierają się na analizie konkretnych stanowisk w firmie oraz zdefiniowaniu skali ocen. Następnie dobiera się optymalne do profilu organizacji metody i narzędzia (opracowanie case studies, testy, symulacje i zadania grupowe). Badanie DC, które trwa zazwyczaj 1-3 dni obserwują asesorzy, czyli osoby reprezentujące organizatora. Jego przebieg jest na bieżąco omawiany z pracodawcą lub innymi osobami decyzyjnymi. Na koniec powstaje dokładne opracowanie i analiza, która jest zaprezentowana klientowi i omówiona ze zlecającym badanie.

W efekcie firma otrzymuje jasne informacje, kto w zespole jest prawdziwym talentem. W ten sposób dowiadujemy się, w kogo szczególnie warto inwestować i kto w dłuższej perspektywie przyniesie firmie najwięcej korzyści. Z drugiej strony dla wszystkich członków zespołu będzie możliwe opracowanie dokładnych ścieżek kariery. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost motywacji pracowników, zwiększenie ich efektywności oraz poprawę komunikacji w obrębie organizacji. A to z kolei pomaga skutecznie obniżyć współczynnik fluktuacji kadr.

Sukces szyty na miarę

Sama metoda postrzegana jest przez ludzi branży jako nowoczesna i pozwalająca “patrzeć w przyszłość”. Dzięki niej firma będzie przygotowana na sytuacje, których jeszcze nie doświadczyła, a które mogą wydarzyć się niedalekiej przyszłości. Dodatkowo pozwala na zoptymalizowanie kosztów szkoleń i rozwoju pracowników poprzez dobranie najlepszych ludzi dla danych stanowisk.

Zalety Development Centre można by wymieniać jeszcze długo, bo w przypadku konkretnych firm mogą się one różnić. Co istotne, Development Center jest najczęściej pierwszym krokiem w korzystaniu firmy z profesjonalnych rozwiązań HR “szytych na miarę”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *