Czy specjaliści HR mogą liczyć na podwyżki w 2018 roku?

Rekorodowo niski poziom bezrobocia oznacza zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, w związku z czym pracodawcy nie są w zbyt dobrej sytuacji. Rekrutacja pracowników w obliczu rosnącej fluktuacji kadr, wymaga bowiem większych nakładów czasu i pieniędzy. Z drugiej strony skorzystać na tym może branża HR, rośnie znaczenie zarówno wewnętrznych działów zajmujących sie polityką personalną, jak i zewnętrznych firm rekrutacyjnych. 

pozyskiwanie talentówBezsprzecznie od dłuższego czasu mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Jego oczekiwania względem pracodawcy znacznie wzrosły, a ktoś, kto posiada doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje może teraz dyktować warunki, nie martwiąc się o zatrudnienie. Wzmożona ilość coraz atrakcyjniejszych ofert sprawia, że pracodawcy muszą konkurować z innymi o pozyskanie pracowników. Duże pole do popisu mają teraz specjaliści HR, od efektów ich pracy zależy bowiem stabilność całego przedsiębiorstwa. Można przewidywać, że w związku z tym, nastąpi wzrost wynagrodzeń na stanowiskach odpowiedzialnych za kadry. Specjaliści HR nie powinni się też martwić brakiem ofert pracy – im więcej pracowników brakuje, tym więcej jest potrzebnych rekruterów, którzy zajmą się ich pozyskaniem. 

O ile jednak zewnętrzne firmy rekrutacyjne na pewno skorzystają na zwiększonej ilości zleceń, o tyle pracownicy wewnętrznych działów HR będą musieli szczególnie się wykazać. Jak twierdzi bowiem Dorota Bodek z firmy manaHR:

W takich warunkach HRowcom trudniej jest podołać oczekiwaniom biznesu, który wymaga od nich przede wszystkim znalezienia i utrzymania w firmie pracowników. Przeciągające się rekrutacje i rosnąca rotacja, czyli zjawiska występujące powszechnie w dobie rynku pracownika, wpływają negatywnie na ocenę pracy HRowców i rekruterów w oczach managementu, co może być czynnikiem ograniczającym wzrost płac na tych stanowiskach.

Podsumowując, pracy dla specjalistów HR na pewno nie zabraknie, ale na wzrost wynagrodzenia będą oni musieli porządnie zapracować.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *