Branża BPO ma się w Polsce świetnie, a będzie tylko lepiej

Eksperci są zgodni, branża BPO (ang. Bussiness Process Outsourcing, outsourcing procesów biznesowych) ma się w Polsce świetnie, a w najbliższych latach będzie jeszcze lepiej. Ten sektor usług biznesowych jak gąbka chłonie obecnie pracowników. Co jeszcze ważniejsze przedsiębiorstwa BPO wcale nie wymagają większego doświadczenia zawodowego. Dlatego też są idealnym miejscem do rozpoczęcia zawodowego życia przez osoby stawiające na rynku pracy pierwsze kroki.

BPO wykresWedług szacunków Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL) w 2020 roku w zagranicznych centrach usług biznesowych zatrudnienie znajdzie co najmniej ćwierć miliona Polaków. Już teraz należymy do światowych liderów branży BPO, a wszystko wskazuje, że już niedługo będziemy pod tym względem pierwsi w Europie i trzeci na całym świecie. Już teraz rynek BPO w naszym kraju wart jest już ponad 4 mld złotych.

Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne usługi biznesowe to szerokie pojęcie, które obejmuje bardzo zróżnicowane usługi. Najczęściej do firm zewnętrznych ekspediowane są procesy operacyjne (zaopatrzenie, produkcja, marketing, sprzedaż) oraz pomocnicze (księgowość, rekrutacja, czy wsparcie techniczne, przede wszystkim IT).

Polską stolicą branży BPO jest Kraków. To właśnie w stolicy małopolski działają centra usług biznesowych, które zatrudniają niemal jedną czwartą ogółu pracowników tego sektora w Polsce. Oprócz tego liczącymi się centrami są: Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, aglomeracja śląska, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin i Lublin. Wliczając w to Kraków, w miastach tych zatrudnionych jest łącznie ok. 95% wszystkich pracowników sektora BPO w naszym kraju.

Zaletą pracy w branży usług biznesowych są z pewnością duże możliwości rozwoju zawodowego. Centra BPO oferują też dobre wynagrodzenie w porównaniu z innymi sektorami. Dodatkowo firmy z branży BPO oferują pracownikom szerokie pakiety świadczeń pozapłacowych, takich jak: karty multisport, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia na życie, wyjazdy i imprezy integracyjne czy dofinansowanie do posiłków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *