Jak zatrzymać pracowników w firmie?

Praca służy przede wszystkim zarabianiu pieniędzy, dlatego właśnie wiele osób zgadza się poświęcać swoją jedną trzecią życia na zajęcia, które niekoniecznie przynoszą im satysfakcję. Jednak w takiej sytuacji trudno mówić o lojalności pracownika. Wiadomo bowiem, że w dzisiejszych czasach o zatrudnienie stosunkowo łatwo przez co zjawisko fluktuacji kadr stale się powiększa. Jeśli zatem pracownik w danej firmie pracuje tylko i wyłącznie dla pieniędzy, opuści ją bez żalu po otrzymaniu atrakcyjniejszej oferty. W związku z tym pracodawcy na lojalność pracownika muszą zapracować. Sama płaca niczego nie zagwarantuje, liczą się także inne czynniki, które wpływają na samopoczucie pracownika w danej firmie.

Dobre słowo i dobra pensja

Kluczową sprawą jest poczucie, że robi się coś ważnego i cenionego, a w dodatku robi się to dobrze. Dlatego bardzo istotna jest atmosfera w pracy. Warto, żeby zespół, a w szczególności szef potrafili docenić dobrze wykonane zadanie. Jednak podstawą jest odpowiednie wynagrodzenie. Ponieważ każdy pracownik znający swoją wartość i tak prędzej czy później dowie się, ile zarabiają inni na tym samym stanowisku , a od dłuższego czasu panuje rynek pracownika, to także łatwo znajdzie się jakaś konkurencja, która zaoferuje więcej i przyciągnie tym wartościowego pracownika do siebie.

Stabilność to podstawa

Chociaż większość kadry aktualnie to pokolenie Y, o którym mówi się, że znacznie bardziej ceni sobie rozwój niż ustatkowanie, to wcale nie znaczy, że ludzie ci nie zwracają uwagi na swoją sytuację. Dlatego wszystkie znaki, że stanowisko nie jest pewne, jak brak umowy o pracę, spóźniające się wypłaty czy regularne zwolnienia powinny zniknąć z życia firmy. Kadra zarządzająca powinna zaś dbać o to, żeby pracownik miał wizję wspólnej przyszłości z firmą, a do tego potrzebna jest właśnie stabilność finansowa.

Mantra rozwoju

Po stabilności finansowej najważniejszym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z pracy jest możliwość rozwoju pracowników. I ma to szerokie znaczenie. Z jednej strony jest to szansa na przyswajanie nowej wiedzy w postaci szkoleń, konferencji lub zdobywanie certyfikatów, a z drugiej strony istotne są okazje do aktywnego pokazania swoich umiejętności poprzez wystąpienia na meetupach oraz przez nowe wyzwania w postaci trudniejszych obowiązków.

Balans pomiędzy pracą i życiem

Jednak to wszystko zda się na nic, jeśli praca będzie zajmowała dziesięć godzin dziennie i jeszcze będzie trzeba ją zabierać do domu. Dlatego menedżerowie powinni pamiętać, że o ile warto motywować swoich pracowników do sumiennej pracy, to z drugiej strony dla niektórych może być to “tylko praca” i nie ma w tym nic złego. Liczy się, że wypełniają swój zakres obowiązków w trakcie trwania dnia pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *