Awans dla speców od IT

Mało która branża rozwija się tak prężnie, jak IT i cały sektor technologiczno-komunikacyjny. Pracownicy rządzą rynkiem, a inżynierowie i specjaliści IT są łakomym kąskiem dla cierpiących na brak kadr firm. Nic więc dziwnego, że w tak dobrej dla pracowników koniunkturze starają się oni “ugrać” jak najwięcej, rozwijać się, podnosić kompetencje i w końcu awansować. Zarządzający i same organizacje nie robią z tym problemów, a wręcz zachęcają pracowników do podążania ścieżką kariery. Najczęściej taka ścieżka jest określana już na samym początku współpracy, a jeśli nie, to zawsze można ją opracować w oparciu o plany i predyspozycje każdego pracownika.

Wiele osób decyduje się na ścieżkę kierowniczą, ponieważ lubi pracować w zespole i poza umiejętnościami technicznymi posiada też kompetencje interpersonalne. Szczególnie łatwe jest to w dużych korporacjach, gdzie ścieżki awansu są jasno określone, a cały proces dokładnie zdefiniowany. Każdy awans jest wtedy zaplanowany i nie ma miejsca na przypadek. Zwiększa to tym samym stopień motywacji pracowników i świadomość, że wszyscy grają fair. Oczywiście decydujący jest czynnik ludzki i indywidualne możliwości – i od nich przede wszystkim zależy tempo awansu. Firmy przeprowadzają też wewnętrzne konkursy i programy, które mają na celu wyłowienie naturalnych talentów. Często osoby, które pracują na zupełnie innych stanowiskach posiadają właściwe umiejętności, a przede wszystkim przejawiają chęć zmian i są zdeterminowane do podnoszenie swoich kompetencji.


Nawet w branży IT jest miejsce dla “osób z zewnątrz”. Często zdarza się, że osoby z wykształceniem nietechnicznym – np. humaniści – decydują się na przekwalifikowanie. Firmy chętnie inwestują w nowych pracowników i nie skąpią środków na kursy i szkolenia, gdzie praktycznie od zera kreują nowego specjalistę. Możliwy jest też przeskok od razu na stanowisko kierownicze. Wtedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy osoba o niewielkiej wiedzy z obszaru IT nadrabia na bieżąco zaległości, posiadając przy tym duże kompetencje i naturalny talent w obszarze zarządzania zespołem. Często zdarzają się takie migracje np.  z działów finansowych, administracyjnych, czy też handlowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *