Wizerunek firmy w Internecie – opinie i komentarze

komentarzWiększość ogłoszeń o pracę znajduje się dziś w internecie. Osoby, poszukujące zatrudnienia przeglądają różnego rodzaju portale, by znaleźć najlepsze dla siebie oferty. Oprócz ogłoszeń, w Internecie znaleźć można jednak coś więcej – opinie na temat firm.

Wiele osób wypowiada się tam na temat swoich doświadczeń zawodowych czy rekrutacyjnych. To, co mówią inni, często wydaje się ważniejsze od obiecujących deklaracji pracodawców. Negatywne opinie rozchodzą się po sieci z prędkością światła. Dla kandydatów do pracy mogą być one przestrogą, a dla pracodawców oznaką, że powinni bardziej zadbać o swój wizerunek.

Niespełnione obietnice

Dlaczego Polacy (i nie tylko) tak chętnie sięgają do komentarzy i opinii w Internecie? Być może wiąże się to z obawą przed trafieniem w niewłaściwe miejsce. Zdarza się przecież, że podczas rekrutacji pracodawcy składają fałszywe obietnice. Już wkrótce po przyjściu do pracy okazuje się, że warunki zatrudnienia są zupełnie inne, a w firmie mają miejsce mobbing i nadużycia. To oczywiście najczarniejszy scenariusz, ale i takie sytuacje się zdarzają. Często może być też tak, że proponowane wynagrodzenie jest niższe od rzeczywistego. Wszystko to przyczynia się do spadku motywacji i satysfakcji z pracy. Kandydaci wolą więc zawczasu zabezpieczyć się przed takimi ewentualnościami.

Co warto wiedzieć przed rozmową?

Oprócz informacji o warunkach zatrudnienia, z internetowych opinii można “wyciągnąć” też inne. Niejednokrotnie zdarza się, że internauci opisują swoje doświadczenia z rekrutacji. Poruszony może być nie tylko temat rozmowy kwalifikacyjnej, ale także – przykładowo – sesji Assessement Centre. Zapoznanie się z tym, co mówią inni, pomoże kandydatowi przygotować się do pierwszego spotkania z pracodawcą. Na forach i portalach można znaleźć wiadomości na temat zadawanych podczas rekrutacji pytań lub przykładowych zadań, stojących przed uczestnikami sesji AC. Jeśli mamy więc taką możliwość, dlaczego nie skorzystać z podpowiedzi? Najlepiej wiedzieć wcześniej, jakie wrażenie wywołać na pracodawcy – oczywiście nadal pozostając sobą.

Poszukiwanie informacji w Internecie może być dobrą strategią, pod warunkiem, że podejdzie się do tego z dystansem. Anonimowi użytkownicy nie zawsze muszą mówić prawdę, warto więc zachować złoty środek i selekcjonować wszystko, co wyczyta się na forum. Dla równowagi nie zaszkodzi zapoznać się też z oficjalną stroną firmy i zobaczyć, w jaki sposób dba ona o swój wizerunek. Nie musi być w końcu tak źle i może okazać się, że dzięki temu znajdziemy wymarzoną pracę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *