4 zasady udanej sesji AC

assessment centerMetoda Assessment Center należy do nowoczesnych rozwiązań HR, które stosuje się podczas rekrutacji pracowników. Sam proces przyjmowania do pracy, etapy rozmów kwalifikacyjnych oraz testów rekrutacyjnych wiąże się ze stresem. Dlatego każde nieznane działanie wpływa na jeszcze zwiększoną dawkę nerwów. Jak dobrze wypaść na sesji AC?

Assessment Center to metoda wieloźródłowej oceny kandydata, której dokonuje zespół „sędziów”, czyli rekruterów i pracowników firmy. AC jest skomplikowaną metodą, która wymaga czasu i zaangażowania, ale pozwala wybrać najlepszego specjalistę oraz idealnie dopasować osobę do stanowiska. Dlatego wykorzystuje się ją najczęściej w poszukiwaniu kluczowych pracowników w dużych organizacjach.

Po pierwsze: bądź sobą

Biorąc udział w sesji AC stajesz przed profesjonalną ekipą rekrutacyjną, która zauważy każde nienaturalne zachowanie. Jeśli będziesz zachowywać się sztucznie, twój przyszły pracodawca nabierze podejrzeń i wyrobi sobie na twój temat negatywną opinię.

Po drugie: uważaj na zadania

Zadania, które będziesz musiał wykonać pozwalają rekruterom na zbadanie twoich cech. Nigdy jednak nie wiadomo, na co akurat zwraca uwagę zespół sędziów. Najlepiej ćwiczenia wykonywać poprawnie, zgodnie z regułami. Nie starajmy się pokazać konkretnej cechy na siłę. Wykonujmy zadania, a rekruterzy sami ocenią nasze umiejętności.

Po trzecie: myśl kreatywnie

Pewne zadania mogą cię zaskoczyć. Choć mogą wydawać się absurdalne, tak naprawdę badają twoje konkretne cechy. Na wykonanie każdego ćwiczenia masz określony czas, którego przecież zawsze brakuje. W tych sytuacjach musisz wykazać się pomysłowowścią. Nie zawsze zdążysz się przygotować lub wymyślić poprawną odpowiedź – ważne jest, abyś wybrnął z takich sytuacji.

Po czwarte: kontroluj emocje

Pamiętaj, że jesteś oceniany przez cały czas spotkania, a nie tylko podczas wykonywania zadań. Choć rekruterzy nie oceniają pisemnie tego, co robisz pomiędzy zadaniami, ale wyrabiają sobie opinię obserwując, np. jak reagujesz na stres, lub jak radzisz sobie z emocjami.

Nadrzędną zasadą jest bycie naturalnym. Wtedy zyskasz przychylność rekruterów nie tylko podczas sesji AC.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *