Staż – dobry pomysł na wakacje
Złośliwie mówi się, że pracodawcy szukają pracowników od razu po studiach z 10 letnim doświadczeniem w zawodzie. Jak to osiągnąć? Nie da się, ale każde doświadczenie jest atutem w naszym CV. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest porzucenie myśli o leżeniu na plaży przez cały dzień lub oglądaniu seriali przez 10 godzin bez przerwy. Zamiast tego, ten okres spokoju od zgiełku zajęć i zaliczeń na uczelni warto poświęcić na zdobycie pierwszych doświadczeń w postaci wakacyjnych staży. Pozwala to nie tylko na zdobycie nowych umiejętności, ale też na sprawdzenie, czy dany zawód jest tym odpowiednim i czy nie powinniśmy raczej zmienić naszej ścieżki rozwoju. A jak wybrać taki staż?
Pierwszą kwestią jest czas. Nie możemy robić tego na ostatnią chwilę. Większość dużych firm organizuje programy stażowe, do których pierwszy deadline rekrutacji jest w maju, kwietniu lub nawet lutym! Studenci jednak mają to do siebie, że zwykle myślą w krótkiej perspektywie czasowej, a to na starcie zmniejsza pulę możliwości, jeśli chodzi o wybór wartościowego stażu. Dalej, musimy znaleźć pracodawcę, u którego odbędziemy potencjalny staż. Źródeł takich informacji jest wiele. Oczywiście, najbardziej popularna jest poczta pantoflowa. Być może nasi koledzy, znajomi już mają za sobą takie doświadczenia i polecą nam sprawdzoną firmę. Nierzadko również sami pracodawcy wychodzą z propozycją praktyk i stażów do studentów, bo na obecnym rynku pracownika zależy im na szybkim znalezieniu nowych talentów. Informacje o stażach uzyskamy również, korzystając z tradycyjnych kanałów takich jak portale z pracą i strony firmowe. Warto się także wybrać się na bardzo popularne w dzisiejszych czsach targi pracy lub eventy organizowane przez poszczególne firmy. Najważniejszą jednak kwestią jest to, czym będziemy się zajmować w ramach takiego stażu. W końcu każdy słyszał legendy o stażystach robiących kawę i chodzących po zakupy. Dlatego aplikując na staż warto doczytać i dopytać, co oferuje nam dana firma. Często w samym ogłoszeniu określone są nie tylko wymagania, ale również kompetencje, które nabędziemy odbywając staż na danym stanowisku. Jeśli rekrutacja przeprowadzana jest do konkretnego projektu, to zapewne podany będzie opis tego projektu i oczekiwań organizatorów praktyk. To czym należy się przde wszystkim kierować, to ilość nowych kompetencji, jakie możemy nabyć, by stać się pożądanym kandydatem na rynku pracy, a także ich zgodność z kierunkiem, w jakim chcemy podążać.
Czas spędzony na stażu wakacyjnym będzie znacznie bardziej wartościowy niż odpoczynek polegający na nicnierobieniu. Nie tylko poszerzymy nasze horyzonty, ale będziemy mieli szanse sprawdzić, czy dana praca jest tym, czym naprawdę chcemy zajmować się w życiu.