Rekruter też człowiek, czyli jak nawiązać z nim kontakt i dobrze wypaść

rekruterCo najczęściej robimy poszukując pracy? Większość z nas w pewnym momencie zaczyna mechanicznie przeglądać oferty i wysyłać CV w masowych ilościach. Czasem jednak to nie wystarczy, by zdobyć wymarzoną pracę.

Coś więcej niż CV

Przesłanie rekruterowi swojej aplikacji jest niemal zawsze konieczne i trudno się z tym nie zgodzić. W większości przypadków wypadniemy jednak dużo lepiej, jeśli prócz wysłania CV w załączniku, napiszemy kilka słów o sobie. Nasza wypowiedź powinna być niewymuszona, a jednocześnie kulturalna. Sprawdzi się to szczególnie wtedy, gdy posiadamy niewielkie doświadczenie zawodowe. Zastanówmy się, dlaczego chcielibyśmy pracować na danym stanowisku i jakie może to mieć korzyści zarówno dla nas, jak i dla pracodawcy – a potem delikatnie dajmy o tym znać rekruterowi. Rzecz jasna, jeśli w ogłoszeniu wymagany jest list motywacyjny, to powyższe informacje powinny znaleźć się właśnie tam.

Aktualizowanie w toku

Bardzo ważne jest również aktualizowanie informacji w naszym życiorysie. Właśnie ukończyliśmy kurs, studia, skończyliśmy współpracę z poprzednim pracodawcą? Koniecznie o tym napiszmy. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się złowrogo wyglądającej luki czasowej, mogącej wzbudzić podejrzenia rekrutera, ale także zyskamy na wartości jako bardziej kompetentny kandydat.

Znajomości się przydają

Czasem może się zdarzyć, iż zobaczymy ciekawą ofertę pracy – ale po przyjrzeniu się jej bliżej stwierdzimy, że jednak nie tego szukamy. Zamiast odrzucać ogłoszenie, rozważmy, czy ktoś z naszych znajomych pasuje do podanego profilu kompetencji. Może nasz bliski przyjaciel szuka pracy, a to stanowisko okaże się dla niego strzałem w dziesiątkę? Polecając inną osobę nie tylko pomagamy rekruterowi, ale zyskujemy także wdzięczność znajomych.

Wiatr w żagle

Co powinniśmy zrobić, gdy rekruter zaprasza nas na rozmowę kwalifikacyjną? Nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy chcemy pracować w danej firmie, nie dajmy tego po sobie poznać. Czas na rozważania z pewnością znajdzie się po zakończeniu rozmowy. Tymczasem, zachowajmy zimną krew i bądźmy zdecydowani. Na pytanie, czy chcemy pracować na danym stanowisku, odpowiedzmy, że tak i przekonajmy rekrutera, że to właśnie nas powinien zatrudnić. Okazywanie pewności siebie pozwoli nam poczuć, że faktycznie złapaliśmy wiatr w żagle. Dzięki zdecydowanej postawie damy sobie radę w każdej sytuacji – nawet w nowym miejscu pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *