Praca po znajomości nie budzi zastrzeżeń

rekrutacja rekomendacje

75 proc. badanych poleciłoby znajomych do pracy

Polacy traktują polecanie swoich znajomych pracodawcom jako naturalną formę zdobywania zatrudnienia. Jak wynika z badania „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy” trzy czwarte respondentów załatwiłoby „pracę po znajomości”.

Projekt portalu Praca.pl wyraźnie wskazuje, że zmieniło się postrzeganie polecania pracodawcom swoich przyjaciół, krewnych i osób z bliskiego otoczenia. Zarówno szefowie, jak i podwładni mogą w ten sposób wiele zyskać. Praca z rekomendacji spełnia swoją funkcję pod jednym warunkiem – osoba polecana musi mieć odpowiednie kwalifikacje, a nie tylko nazwisko.

Polecają i są polecani

Z ankiety portalu rekrutacyjnego Praca.pl wynika, iż 75 proc. osób aktywnych zawodowo poleciłoby znajomych do pracy. Badanie „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy” przeprowadzono na grupie 2800 użytkowników portalu. Te trzy czwarte respondentów zasugerowałoby pracodawcy zatrudnienie danej osoby tylko wtedy, gdyby miała odpowiednie kwalifikacje dopasowane do opisu stanowiska pracy. Według ankiety niemal co trzeci pracownik znalazł w ten sposób ostatnią lub aktualną pracę, dokładnie 30,8 proc. ankietowanych.

Kwalifikacje i selekcja

Praca z rekomendacji różni się od dawnej „pracy po znajomości”. To zjawisko nie jest już kojarzone z nepotyzmem i kumoterstwem. Kandydat zgłoszony przez zatrudnioną w firmie osobę musi spełniać kryteria rekrutacji pracowników tak samo, jak pozostali kandydaci. Rekomendowanego znajomego czy członka rodziny również czeka rozmowa rekrutacyjna, testy i okres próbny. Nie jest to więc załatwianie pracy, ale dawanie możliwości: reszta zależy od poleconego i jego kwalifikacji.

Motywacja do rekomendacji

Portal Praca.pl przeprowadził także projekt „Wynagrodzenie za polecenie„. Jego celem było sprawdzenie, jak bardzo rekrutacja z rekomendacji jest popularna w rzeczywistości, a nie tylko z deklaracji. Przez 5 miesięcy użytkownicy serwisu mogli polecać swoich znajomych pracodawcom, korzystając z ogólnopolskiego systemu płatnej rekomendacji. Jeśli okazało się, że polecona osoba została zatrudniona i pozytywnie przeszła okres próbny (więcej niż trzy miesiące pracy), to otrzymywała jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 1000 zł. Tylko przez cztery miesiące trwania eksperymentu odnotowano ponad tysiąc poleceń. Najwięcej dotyczyło ofert dotyczących sprzedaży i obsługi klienta.

Pracownicy mogą czuć się pomocni dla firmy, bo znaleźli wykwalifikowanego specjalistę oraz dla przyjaciół – pomogli znaleźć dobrą pracę. Pracodawcy zaś, zachęcając do rekomendacji, zyskują dodatkowe źródło wartościowych kandydatów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *