Czy praca w HR jest warta swojej ceny?

HR ManagerSpecjalista ds. HR musi pracować coraz więcej oraz często realizować zadania, które nie do końca wchodzą w zakres jego kompetencji. A co z płacą? Według oficjalnych danych, przeciętny HR-owiec może zarobić ok. 4,5 – 5,5 tysiąca zł.

Kompetencje bez ograniczeń

Czy kwota ta jest wystarczająca, by rzeczywiście wynagrodzić trud specjalisty ds. human resources? Osoba taka nie tylko codziennie musi przeglądać dziesiątki CV oraz przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne. Jednym z jej ważniejszych zadań jest także dbanie o odpowiedni poziom rozwoju personelu. Wiąże się to z koniecznością posiadania bardzo szerokich kwalifikacji, wśród których powinna znaleźć się przede wszystkim komunikatywność oraz umiejętność słuchania. Można właściwie powiedzieć, że niezwykle trudno jest zamknąć w kilku słowach to, co tak naprawdę robi specjalista ds. HR.

Pracodawcy, zatrudniający HR-owców często wpadają w tę pułapkę i powierzają im zadania, które nie powinny znaleźć się na liście ich obowiązków. Podobne wnioski wynikają zresztą z badania “HR-owca portret własny” (przeprowadzonego w styczniu 2013 roku na grupie 400 osób). Należy więc postawić sobie pytanie, czy konieczność ciągłego rozwoju i zwiększania swoich umiejętności, idzie w parze z zarobkami przeciętnego specjalisty ds. HR.

HR-owe benefity

Pracodawcy, oprócz standardowych wynagrodzeń, często przyznają osobom, pracującym w obszarze human resources, różnego rodzaju dodatki do pensji. Prawie połowa ze specjalistów, pracujących w branży HR (45,9%), otrzymuje benefity w postaci prywatnej opieki medycznej. Dla porównania, wśród całej populacji Polaków, taki dodatek otrzymuje jedynie 28% pracowników. Z kolei niemal co czwarty pracownik branży HR dostaje od pracodawcy pakiet sportowo-rekreacyjny oraz ubezpieczenie na życie. 19% otrzymuje także telefon służbowy do celów prywatnych.

Kto najwięcej?

Zarobki w obszarze human resources różnią się od siebie w zależności od obejmowanego stanowiska. Wśród trzech najlepiej zarabiających specjalistów ds. HR, najniższe wynagrodzenie otrzymuje trener, którego płaca wynosi średnio 4560 zł netto na miesiąc. 5013 zł netto zarabia z kolei Starszy Specjalista ds. HR. Na pierwszym miejscu pod względem płac znajduje się HR Business Partner z pensją wynoszącą około 5403 zł netto miesięcznie.

Rekrutacja rekruterów

Czy zarobki w branży HR są duże, trudno ocenić. Istnieją na pewno zawody, w których można zarobić więcej, a które nie wymagają tak dużych umiejętności interpersonalnych. Jedno jest pewne: branża HR cieszy się coraz większą popularnością, na co wskazuje rosnąca ilość ofert pracy w tym obszarze. W trzecim kwartale tego roku opublikowano ich o 12% więcej, niż w poprzednim – ich ilość wyniosła aż 3954. Wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów HR, znaleźli się eksperci od rekrutacji oraz employer brandingu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *