Korzyści z pracy zdalnej

praca zdalnaWśród najnowszych trendów na rynku pracy pojawiają się nowe formy zatrudnienia takie jak elastyczne godziny pracy. Pracodawcy coraz chętniej umożliwiają zabieranie pracy do domu, co jest traktowane jako narzędzie motywacyjne i forma dbania o dobro pracowników.

Mobilny styl pracy wiąże się z pewną dozą zaufania, którą pracodawca powinien mieć w stosunku d swoich podwładnych. Natomiast pracownicy muszą cechować się dobrą organizacją pracy, lojalnością i sumiennością. Kiedy warto umożliwić podwładnym pracę w domu? Z tej formy korzystają najczęściej indywidualiści i introwertycy, którzy znacznie lepiej czują się w samotności, są wtedy bardziej kreatywni, a praca w zespole ich przytłacza. Takie osoby częściej pracują jak samozatrudnieni lub freelancerzy i to dla nich najlepszym rozwiązaniem jest właśnie workshifting.

Kolejną grupą ludzi, dla których umożliwienie pracy zdalnej jest bardzo wygodne to rodzice. Z pracy w domu chętnie skorzystają osoby, które od niedawna posiadają dzieci. Młode mamy nie będą miały możliwości przyjazdu do biura na 8 godzin, ale będą mogły pewne obowiązki wykonywać z domu. Dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola czy szkoły bardzo często chorują. Rodzic z możliwością pracy zdalnej nie będzie musiał za każdym razem brać urlopu, co przełoży się na większą produktywność.

Możliwość pracy z domu warto zaproponować także spóźnialskim pracownikom. Powody przychodzenia do pracy po właściwej godzinie mogą być różne. Pracownik może mieszkać bardzo daleko od biura, podczas dojazdów może tracić czas na stanie w korkach lub po prostu woli pracować w późniejszych godzinach. Jeśli jest to wartościowy pracownik o niespotykanych kompetencjach, którego nie chcielibyśmy stracić, to lepiej zaproponować mu workshifting.

Chociaż praca zdalna ma wiele zalet i przynosi korzyści także pracodawcy, to wciąż należy pamiętać, że nie każdy podwładny będzie pracował tak samo efektywnie w domu co w siedzibie firmy. Niektórzy potrzebują stałego i powtarzającego się rozkładu dnia, a praca zdalna może ten rytm zaburzać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *