IT na czele, czyli kogo najczęściej szukają pracodawcy?

headhunterJakich specjalistów najbardziej potrzebują obecnie przedsiębiorcy? Poniżej zestawienie danych na temat rynku pracy, zgromadzonych w kwietniu bieżącego roku.

Jak wynika z danych zebranych na portalu monsterpolska.pl, do najbardziej poszukiwanych specjalistów należą eksperci z branży IT (38%). Zaraz za nimi uplasowali się pracownicy sprzedaży oraz finansów i księgowości. Do najbardziej poszukiwanych osób należeli programiści oraz doradcy klienta. Jeśli chodzi zaś o lokalizację, najwięcej ofert pracy dotyczyło Warszawy (21%), Krakowa (19%), a także Wrocławia (17%). W porównaniu z marcem 2015, liczba ofert pracy zwiększyła się o 4%.

Mimo że najwięcej ofert skierowanych było do specjalistów w kategorii IT, to ich ilość w stosunku do marca zmalała aż o 11%. Jest to jednak tylko pozorny spadek, ponieważ wynika on ze zmiany sposobu rekrutacji. Opublikowanie w sieci oferty pracy to dziś zdecydowanie za mało, by znaleźć dobrego programistę. Coraz więcej firm decyduje się więc na korzystanie z usług profesjonalnych HR-owców, wykorzystujących m.in. metodę headhuntingu.

Zaraz za ekspertami IT, wśród najczęściej poszukiwanych pracowników znaleźli się sprzedawcy oraz sprzedawcy detaliczni (13%). Tutaj również zaobserwować można znaczny spadek w stosunku do marca (aż o 23%). Wzrost liczby ogłoszeń zaobserwowano jednak w przypadku finansów i księgowości (o 25%). W kwietniu zainteresowanie specjalistami z tej branży wynosiło 13%. Z kolei 12% ogłoszeń dotyczyło stanowisk w obsłudze klienta (wzrost o 22%), a 6,5% ofert odnosiło się do analityków (wzrost o 59%).

W kwietniu intensywny nabór pracowników prowadziły Centra Usług Wspólnych (SCC) oraz firmy outsourcingowe. Ich oferty stanowiły aż 43% wszystkich ogłoszeń o pracę, a w stosunku do marca ich liczba wzrosła o 7%. Firmy outsourcingowe szukały przede wszystkim specjalistów IT i programowania (63% ofert) oraz finansów, księgowości i controllingu (11%). % ogłoszeń dotyczyło zaś analityków biznesowych. SCC także intensywnie poszukiwały programistów i specjalistów IT (52%), 18% ofert skierowanych zaś było do finansistów i księgowych, a 9% – do specjalistów HR.

Najwięcej pracy dla programistów było w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Łodzi. Doradcy klienta mogli liczyć na zatrudnienie przede wszystkim w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi. Na księgowych praca czekała zaś szczególnie we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie oraz Łodzi. Inżynierom ds. programowania najłatwiej było znaleźć pracę w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni oraz Warszawie, a przedstawicielom handlowym – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz Opolu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *