Działy HR strategiczną jednostką przedsiębiorstw
Zaawansowane metody zarządzania zasobami ludzkimi to domena nie tylko korporacji z zagranicznym kapitałem. Coraz więcej dużych i średnich przedsiębiorstw inwestuje w HR. Przede wszystkim na rekrutację pracowników.
Wsparcie biznesu w obszarze zarządzania personelem oraz pozyskiwania pracowników to najważniejsza funkcje współczesnego HR. Specyfiką tej branży jest to, że musi się ona zmieniać wraz z rynkiem pracy, by odpowiadać na wymagania pracodawców. Nowe pokolenia aktywizujące się zawodowo, zarządzanie różnorodnością, niedobór talentów oraz powstający rynek pracownika czy budowanie systemów motywacji i wynagrodzeń wymagają podejmowania dobrych decyzji i profesjonalnych działań. Dlatego też pracodawcy szukają wsparcia w zarządzaniu personelem.
Widać to w sposobie podejścia przedsiębiorców do działów HR, które są traktowane już nie jako jednostka administracyjna, lecz zasadnicza dla zwiększania konkurencyjności komórka. Przedsiębiorstwa z sektora dużych i średnich firm zatrudniające od kilkuset do 500 osób włączają działy kadrowe do strategii organizacji. Wzrasta także rola outsourcingu HR, który jest atrakcyjny dla mniejszych firm ze względu na wydzielenie tylko części zadań, które wymagają obsługi. Firmy zlecają na zewnątrz prowadzenie żmudnych procesów rekrutacyjnych oraz wydzielają całe obszary np. systemy płacowe.
Najczęściej działy personalne zajmują się rekrutacją pracowników i pozyskiwaniem talentów – 86 proc. jak wynika z globalnej ankiety Michael Page „Barometr Rynku HR 2015”. W 83 proc. uczestniczą w opracowaniu polityki zarządzania zasobami ludzkimi. Na trzecim miejscu do podstawowych zadań HR należy kształtowanie relacji między pracownikami (81 proc.).
Polscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że to nie tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne czy podbijanie kolejnych rynków wpływają na ich sukces, lecz wykwalifikowana i dobrze zarządzana kadra. Uświadomiła im to obecna sytuacja na rynku pracy, który potrzebuje specjalistów.