Czy agencje rekrutacyjne są potrzebne?

W dobie rynku pracownika, wysokiej fluktuacji kadr i zmian pokoleniowych firma chcąca normalnie funkcjonować musi niemal trwać w stanie permanentnej rekrutacji. Pracownicy odchodzą, a na ich miejsce trzeba znaleźć nowych, co dzisiaj nie należy do łatwych zadań. Jednym z podstawowych pytań, jakie sobie warto przy tej okazji zadać, to czy będziemy korzystać z zewnętrznej agencji rekrutacyjnej, czy też zaufamy własnym pracownikom.

Generalnie w każdej firmie średniej lub większej istnieją działy personalne. Nie zawsze jednak pracownicy odpowiedzialni za HR będą odpowiedni do zajęcia się rekrutacją. Z czego to wynika? Otóż w dzisiejszym trudnym dla pracodawców rynku poziom wyzwania polegający na znalezieniu i zatrudnieniu najlepszych specjalistów może okazać się zbyt wysoki. Dotyczy to szczególnie tych osób, które nie szukają aktywnie pracy, a czasem nawet nie myślą o zmianie pracodawcy. Nieudolna rekrutacja prowadzona przez nie do końca przygotowane do tego procesu osoby może wtedy ciągnąć się w nieskończoność. 

Dlatego lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego rekrutera, którego wiedza, umiejętności i kontakty są na wagę złota. W dzisiejszych czasach prowadzenie rekrutacji wymaga dość specyficznych umiejętności i znajomości unikalnych metod i narzędzi. Nieodzowna będzie też wiedza branżowa z konkretnych sektorów i ogólna znajomość rynku, na którym mamy operować. W sukurs przychodzą agencje doradztwa personalnego. Partnerstwo z nimi zaowocuje usprawnieniem procesów HR-owych w firmie i skróci czas trwania rekrutacji przy jednoczesnej optymalizacji związanych z nią kosztów. Szczególne znaczenie ma to przy najtrudniejszych rekrutacjach, które mają na celu pozyskanie do naszej organizacji kadry zarządzającej. Tutaj pomogą agencje specjalizujące się w metodzie executive search

Dodatkowo warto zaznaczyć, że wiele firm rekrutacyjnych posiada obszerne i stale aktualizowane bazy kandydatów, których próżno szukać we własnej organizacji. Do tego dochodzą kontakty własne konsultantów i know-how, który zdobywa się przez lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *