Branża HR a zarobki. Na jakie wynagrodzenie może liczyć HR-owiec?
Zapotrzebowanie na specjalistów, zajmujących się zasobami ludzkimi powiększa się z roku na rok. Wpływ na to ma wiele czynników, lecz zdecydowanie największą rolę odgrywa tutaj rosnąca pozycja pracownika. Coraz więcej pracodawców zyskuje bowiem świadomość, że bez wysokiej klasy ekspertów, ich firma nie zajdzie daleko.
Aby znaleźć jednak idealnego pracownika, trzeba umieć dobrze szukać. Kiedy odnajdzie się już właściwą osobę, trzeba ją także wyszkolić. Rola profesjonalnego specjalisty ds. HR jest w tych aspektach nieprzeceniona.
W obliczu rynku pracownika
Branża HR dzieli się na kilka dziedzin, stąd też wynika różnorodność jej reprezentantów. Jedni zajmują się rekrutacją, a inni rozwojem i szkoleniem pracowników. Jeszcze innym powierza się pieczę nad pracą tych pierwszych. HR Dyrektorzy, Koordynatorzy HR oraz HR Managerowie zawsze mają ręce pełne roboty. Ciągle bowiem wzrasta świadomość pracodawców, że nie wystarczy jedynie zatrudnić dobrego pracownika; trzeba mu także zapewnić odpowiednie warunki rozwoju. Czasy, kiedy pracownikom wystarczała już tylko pensja i stała posada, mijają właśnie bezpowrotnie – nadchodzi zaś rynek pracownika, w którym to zatrudnieni będą mieli wpływ na to, gdzie pracują i jakie mają tam warunki.
Zarobki w szerokim zakresie
Trzeźwi przedsiębiorcy już teraz stawiają więc na rozwój pracowników. Dzięki temu rozwija się także branża HR i nie zanosi się raczej na żadne zmiany w tym zakresie. HR-owcy mogą więc liczyć na całkiem niezłe wynagrodzenie, które zależy oczywiście od ich doświadczenia, poziomu wiedzy oraz stanowiska. Branża HR gwarantuje jednak zarobki, których trudno się wstydzić. Płaca na dość wysokiej pozycji HR Managera oscyluje wokół 10-30 tysięcy zł brutto miesięcznie. Trzeba tutaj dodać, że zarobki w branży HR są jednymi z najbardziej zróżnicowanych wśród wszystkich zawodów. Oprócz poziomu doświadczenia i wiedzy, liczy się także… lokalizacja.
Przykładowo, Dyrektor Personalny 100-osobowej firmy w Warszawie zarabiać może ok. 20 tysięcy, a osoba, pracująca na tym samym stanowisku w województwie kujawsko-pomorskim w firmie liczącej 1000 osób – 12 tysięcy.