Zarobki na starcie. Na jakie płace mogą liczyć młodsi specjaliści?

raport mlodszy_specjalista

*Raport Płacowy

Ile chciałby pan zarabiać? – to jedno z trudniejszych pytań rekrutacyjnych, które pojawia się praktycznie na każdej rozmowie o pracę. Jakiego wynagrodzenia spodziewać się w danej branży? Jakie zarobki zaproponować kandydatom, by nie stracić ich zainteresowania?

Kandydaci mają problem z pytaniem o oczekiwania finansowe, by nie zażądać za dużej kwoty, co zmniejszy ich szanse lub za skromnej pensji – mogłoby to oznaczać, że nisko cenią swoje kompetencje. Podobnie i pracodawcy nie zawsze proponują adekwatną płacę. Niekiedy wiedza przedsiębiorców i managerów na temat wynagrodzeń w Polsce zatrzymała się na poziomie sprzed kilku lat. Warto dostosować firmowy system wynagradzania pracowników do aktualnej na rynku pracy sytuacji płacowej. Tak samo o i kandydaci, znając przeciętne zarobki w swoim zawodzie, nie obawialiby się rozmawiać o wynagrodzeniach z przyszłym pracodawcom.

Eksperci od zarobków z Raportu Płacowego sprawdzili, ile wynoszą średnie miesięczne wynagrodzenia brutto w różnych sektorach. Dane dotyczą stanowiska młodszego specjalisty, czyli osoby, która dopiero zaczyna pracę i nie ma zbyt dużego doświadczenia.

Jak się okazało najwyższa pensję na początku kariery dostają pracownicy z branży HR. Młody specjalista ds. personalnych może liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 4054 zł. Miesięczne dodatki zmienne na tym stanowisku wynoszą 355 zł. Na drugim miejscu dobrze wynagradzanych młodszych specjalistów znalazł się sektor Badania i Rozwój. Tu pierwsze zarobki wynoszą 3710 zł, a dodatki motywacyjne równie atrakcyjne 320 zł na miesiąc. Trzecie miejsce pod względem wysokości płac zdobyli zatrudnieni w Sprzedaży. Ich wynagrodzenie wyniosło 3564 zł. W przypadku stanowisk sprzedażowych dużą role odgrywają dodatki zmienne, które w dużej mierze zależą od wydajności pracownika. Według Raportu Płacowego roczne dodatki zmienne młodszego specjalisty od sprzedaży wynoszą 996 zł.

Przyzwoicie zarabia się także w sektorze Administracja i Prawo, gdzie średnia płaca na starcie to 3305 zł. Podobne pensje rzędu ponad 3,2 tys. zł brutto dotyczą: Obsługi klienta, Produkcji, Finansów i Księgowości oraz Inżynierii. W przypadku młodych inżynierów odnotowano bardzo niskie miesięczne dodatki do wynagrodzenia, które wyniosły tylko 191 zł.

Niezbyt wysokie zarobki na starcie, poniżej 3 tys. zł, dotyczą młodych specjalistów ds. Logistyki i Zakupów – 2997 zł oraz specjalistów ds. Marketingu – 2890 zł. Dodatki zmienne zatrudnionych w logistyce wyniosły 340 zł na miesiąc. O wiele gorzej mają młodzi marketingowcy, dla których te dodatkowe świadczenia wynoszą średnio 86 zł na miesiąc.

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *