Zagraniczni inwestorzy lepiej wynagradzają pracowników niż polskie firmy

inwestycjeKto jest największym europejskim inwestorem w Polsce? Dlaczego praca w spółce zagranicznych inwestorów opłaca się bardziej niż w przedsiębiorstwie z polskim kapitałem?

Koszty założenia działalności gospodarczej oraz koszty pracy są niższe niż w krajach „starej Unii”. To przyciąga zagranicznych inwestorów z Niemiec czy Francji, którzy otwierają nad Wisłą swoje firmy lub przenoszą tutaj przedsiębiorstwa. Oprócz tego biznesmeni z zachodu mogą liczyć na dobrze wykwalifikowaną i pracowitą kadrę. Czy to oznacza, że zagraniczni wykorzystują polskich pracowników? Jak wynika z badań Raportu Płacowego dzieje się wręcz przeciwnie.

Niemcy wnoszą najwięcej do polskiej gospodarki

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego w 2013 roku to właśnie kapitał przedsiębiorców zza zachodniej granicy ma największy procentowy udział w polskiej gospodarce. Wartość kapitału z Niemiec stanowi 18% całkowitej wielkości inwestycji bezpośrednich pochodzących z krajów europejskich w Polsce. Wartość nakładów gospodarczych z Niemiec wynosi 27 465 mln €. Nieco mniej, chociaż też sporo, inwestują w naszym kraju Holendrzy. Stamtąd pochodzi 17% wszystkich zagranicznych kapitałów, co oznacza wkład o wartości 25 890 mln €. Na trzecim miejscu znajdują się francuscy przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w Polsce 19 122 mln €, czyli 13% obcych kapitałów w polskiej gospodarce. W pierwszej piątce inwestorów, którzy zanotowali wkład powyżej 10 mln znalazły się jeszcze kolejno: Luksemburg (15,51 mln €) i Hiszpania (10,48 mln €).

Wespół w zespół w spółce z o.o.

Najchętniej wybieraną przez zagranicznych, ale także i polskich, inwestorów formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna, która notabene wywodzi się z Niemiec, daje przedsiębiorcom największą swobodę działania, ale jest także bardzo opłacalna. Wkład własny wymagany przy powoływaniu spółki wynosi zaledwie 5 tysięcy zł, co jest dla zagranicznych inwestorów żadnym kosztem. Założyć sp. z o.o. może praktycznie każdy przedsiębiorca bez obostrzeń dotyczących wielkości firmy, branży czy specyfiki. Poza tym udziałowcy nie ponoszą odpowiedzialności za straty finansowe spółki i mają prawo zachowania własnego majątku. Jedynym ryzykiem jest obarczona kwota wkładu własnego. Jeśli dodamy do tego tańsze warunki utrzymania w Polsce oraz dostęp do wartościowej siły roboczej, to otrzymamy bardzo atrakcyjne warunki startowe dla przedsiębiorców.

Niemiec płaci więcej

Patrząc z perspektywy polskiego pracownika – nie ma w tym nic złego, że zagraniczni inwestorzy chętnie zakładają u nas spółki. Praca w firmie z zagranicznym kapitałem jest bardziej opłacalna niż w krajowej firmie.

Według Raportu Płacowego przeciętna miesięczna płaca podstawowa w każdym pionie organizacyjnym firmy z polskim kapitałem stanowi 85% MPC w firmie z kapitałem zagranicznym.

Dla porównania podajmy ogólne zarobki w działach HR, które w rodzimej firmie wynoszą ok. 4618 brutto. Tymczasem miesięczne wynagrodzenie całkowite pracownika działu personalnego u obcego inwestora to pensja rzędu 5907 brutto. W każdym badanym przez Raport Płacowy pionie organizacyjnym zarobki są wyższe w firmie z zagranicznym kapitałem. Od administracji po sprzedaż i od obsługi klienta po działy IT – wszędzie zarabia się lepiej niż w polskiej firmie.

Źródło: Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources, Wiosna 2015

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *