Za mundurem pieniądze sznurem? Zależy, jaki to mundur

straż pożarna zarobkiStraż pożarna to jedyna służba mundurowa, do której nie wprowadzono jeszcze dodatku za wysługę lat. I mimo że wkrótce ma się to zmienić, zarobki w PSP nadal nie są zadowalające.

Dopłata jest, ale za mała

Najpierw dodatek otrzymali policjanci, potem pogranicznicy oraz funkcjonariusze BOR. W końcu przyszła kolej na strażaków. Mundurowi, choć cieszą się z dopłaty za wysługę lat, twierdzą, iż kwota mogłaby być większa. Chodzi bowiem jedynie o około 79 zł miesięcznie. Trudno stwierdzić, czy to mało, czy dużo. By to określić, należy przyjrzeć się zarobkom w różnych służbach mundurowych.

Ile zarabia mundurowy?

Świeżo przyjęty strażak pożarny może zarobić około 2150 zł miesięcznie. Po 30 latach pracy, pełniąc funkcję dowódcy zmiany zarobki mogą osiągnąć od 4600 zł do 5100 zł. Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej zarabia zaś od 5900 zł do 6150 zł. 79 zł rzeczywiście wypada słabo w towarzystwie takich kwot.

Jednak nie każdy mundurowy może poszczycić się tak dużymi zarobkami. Przyjęty do pracy celnik zarabia bowiem około 2300 zł, a po 30 latach pracy jako kierownik zmiany jego wynagrodzenie wzrasta właściwie niewiele – do 3679 zł.

W policji zarabia się jeszcze mniej. Policjant bez doświadczenia może liczyć na wynagrodzenie w okolicach 2437 zł, czyli nieco więcej niż młody celnik, w miarę upływu lat zarabia jednak mniej. Dzielnicowy po 30 latach pracy otrzymuje bowiem pensję w wysokości 3150 zł, a detektyw – 3385 zł. Więcej niż celnik otrzymuje jedynie dyżurny z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem – 3918 zł.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w straży miejskiej, gdzie bez doświadczenia zarabia się 1900 zł. Na szczęście w miarę upływu lat warunki się poprawiają – starszy inspektor z 24-letnim stażem może zarobić nawet 3960 zł, a naczelnik – 4663 zł.

Doświadczenie – najcenniejsza wartość

Dodatek za wysługę lat obliczany jest następująco: po 20 latach pracy, za każde 2 lata strażak otrzyma dodatek, stanowiący 2% pensji zasadniczej. Funkcjonariusze, którzy nie przejdą na emeryturę mogą liczyć na dopłatę w wysokości 35% płacy podstawowej. Dlaczego aż tyle? Ponieważ w tym zawodzie liczy się wiedza i doświadczenie, nabywane przez lata. Ministerstwu spraw wewnętrznych zależy na tym, by dobrze wykształceni funkcjonariusze pozostawali na służbie jak najdłużej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *