Wyższa kadra w spółkach GPW bez motywacji

wynagrodzenia w spółkachJak wynika z raportu firmy PwC wynagrodzenia przedstawicieli zarządów spółek notowanych na giełdzie wzrosły o kilka procent. Co ciekawe, w końcu spółki Skarbu Państwa dogoniły te z prywatnym kapitałem.

Obowiązkiem spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych jest ujawnianie wysokości zarobków władz firmy. Jednak nie wszystkie podają do informacji bardziej szczegółowe dane. Spośród 471 spółek giełdowych pod koniec 2014 roku tylko 43 firmy rozbiły wynagrodzenia na różne składniki. W badaniu zanalizowano zarobki zarządów spółek z indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80.

Stała płaca i służbowe auto zamiast premii

Według danych zgromadzonych przez PwC łączne wynagrodzenie krótkoterminowe zarządów spółek giełdowych wzrosło o ok. 3 proc. w stosunku do 2013 r. Wyższe płace, choć z mniejszym wzrostem otrzymali także przedstawiciele rad nadzorczych. Menedżerowie i przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej pozbawieni są płacowych narzędzi motywacyjnych. Tylko 35 proc. firm z GPW stosuje długookresowe programy motywacyjne. Głównym składnikiem wynagrodzeń władz spółek była pensja zasadnicza. Odnotowano spadek udziału zmiennej części wynagrodzenia. Premie stanowiły 25 proc. wypłaty menedżera lub prezesa spółki GPW. Wzrosło natomiast do 17 proc. znaczenie dodatków pozapłacowych i benefitów, takich jak: opieka medyczna czy służbowe wyposażenie.

Prezesi i menedżerowie

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy odkąd PwC prowadzi statystyki zarobki członków zarządów spółek Skarbu Państwa zrównały się z wynagrodzeniami w prywatnych firmach. Jak na razie dotyczy to tylko indeksu Wig20. Wzrost wynagrodzeń zanotowali zarówno prezesi o 2 proc. jak i członkowie zarządów o 4 proc., ale to wciąż dyrektorzy generalni zarabiali o 38 proc. więcej niż menedżerowie. Średnio prezesi zarobili w ciągu minionego roku 1,49 mln zł, a członkowie zarządu „tylko” 1 mln 80 tys. zł. Na pierwszym miejscu pod względem wysokości zarobków kadry zarządzające znalazły się spółki z branży drzewnej i meblarskiej, które wyprzedziły dotychczasowego lidera płacowego, czyli branżę medialną. Trzecim najlepiej wynagradzanym sektorem były spółki telekomunikacyjne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *