Wynagrodzenia w województwie mazowieckim

Mazowieckie jest jednocześnie największym, najgęściej zaludnionym oraz najbogatszym województwem w Polsce. Można zatem przypuszczać, że jego mieszkańcy na pewno zarabiają powyżej średniej krajowej. By dowiedzieć się, jak rzeczywiście wyglądają wynagrodzenia w tym regionie, sięgnijmy po Raport Płacowy dla tego województwa.

Słów kilka o Mazowszu

Bez wątpienia wynagrodzenia w Warszawie plasują się w czołówce kraju. Jednak Mazowsze to nie tylko stolica. W tak rozległym województwie są zarówno ośrodki, gdzie kwitnie biznes i przemysł, jak i biedne miejscowości z wysoką stopą bezrobocia. Jak można się domyślić, dane dotyczące zarobków dla tego regionu zawyża Warszawa. Analiza płac nie będzie więc wiarygodna, jeśli będziemy skupiać się na informacjach z ogólnopolskich zestawień, czy całego Mazowsza. Przy tak ogromnym zróżnicowaniu, należy sięgnąć po raporty mikroregionalne.  

Warto posłuchać w tym względzie eksperta. Maciej Ważny – Lider zespołu ds. rozwoju biznesu w manaHR stwierdza: 

Często podkreślamy, że Mazowsze to bardzo specyficzny i ogromny region, więc istotne jest nie tylko porównanie do całego Mazowsza, Warszawy czy Mazowsza bez Warszawy, ale również do pozostałych części regionu. Dlatego w tym rejonie mamy aż 6 Raportów Płacowych: Mazowiecki Raport Płacowy, Raport Płacowy dla Warszawy, Mazowiecki Raport Płacowy z wyłączeniem Warszawy, Raport Płacowy dla Grodziska Mazowieckiego i okolic, Raport Płacowy dla Północno-Wschodniego Mazowsza oraz najnowszy – Raport Płacowy dla Południowego Mazowsza i okolic. 

Chcąc zbudować sprawiedliwy system wynagrodzeń w swoim przedsiębiorstwie, informacji o stawkach powinniśmy szukać w zestawieniach dopasowanych do naszego rynku i dotyczących najbliższego otoczenia, a nie tylko w Raporcie Ogólnopolskim.

Raport dla Południowego Mazowsza i okolic

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej spostrzeżenia, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, firma manaHR opracowała Raport Płacowy dla Południowego Mazowsza i okolic. Obejmuje on przede wszystkim obszar Radomia i sąsiadujących z nim miejscowości (w promieniu 50 km lub 1h dojazdu). W badaniu wynagrodzeń uczestniczyło 21 firm, które dostarczyły dane dotyczące 78 stanowisk. Wśród nich warto wymienić takie marki jak: AUSTRIA JUICE Poland, QFG, Azz Wsi, Durr Poland, Stalgast Logistic, Trend Glass, czy TOHO Poland. Dzięki temu możemy poznać stawki obowiązujące na tym obszarze i przyrównać je do reszty województwa (z wykluczeniem Warszawy).

Analizując powyższy przykład, nie mamy wątpliwości, że wynagrodzenia różnią się znacząco, jeśli chodzi o poszczególne części tego samego województwa. Płace na tych samych stanowiskach w pobliżu Radomia wyraźnie odstają bowiem od reszty regionu.

To tylko kolejny raz dowodzi, jak istotny jest wybór odpowiedniego Raportu. Maciej Ważny podkreśla:

Raport świetnie oddaje specyfikę regionu, a przedstawione w nim informacje o wynagrodzeniach mają ogromną wartość dodaną przy ustalaniu budżetu czy prowadzeniu rekrutacji pracowników, zwłaszcza w kontekście stanowisk blue-collar, gdzie kluczowe jest porównanie do najbliższej okolicy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *