Więcej, szybciej, lepiej

Standardem poszukiwań kandydatów do pracy jest rozpoczynanie procesu rekrutacji w miejscach, gdzie jest ich najwięcej. Jest jedno takie miejsce – Internet. Portali, które zajmują się zbieraniem ofert pracodawców jest dziś bardzo wiele, a jednym z bardziej znaczących graczy na rynku jest OXL Praca, gdzie każdego dnia pojawia się średnio 4 tysiące ofert pracy.

OLX Praca to obecnie ok. 4 milionów potencjalnych pracowników oraz blisko 5 milionów odpowiedzi na ogłoszenia, które w ogromnej liczbie dzień w dzień publikowane są na portalu. W każdym dniu średnio publikowanych jest ich ok. 4 tysiące, choć jak informował w wywiadzie z Rzeczpospolitą, Marcin Dakowski czyli menadżer OLX Praca, zdarzają się takie dni, kiedy pojawia się ich nawet 10 tysięcy.

I choć to ogromna zaleta dzisiejszego rynku pracy z punktu widzenia pracowników, łatwo w takiej liczbie ogłoszeń zagubić się. Na szczęście serwisy internetowe proces poszukiwania pracy zdecydowanie ułatwiają, dając szansę pracodawcom wyróżnić się w tłumie, a przez to przyciągnąć do siebie więcej dobrych kandydatów.

To jednak nie jedyna metoda zwiększania szans na to, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych pracowników – wejście w ogłoszenie to przecież tylko pierwszy kroczek procesu. Aby zwiększyć liczbę odpowiedzi na ogłoszenia niezbędne jest także bardzo konkretne kształtowanie swojej oferty.

Dzięki ogromnej liczbie danych i statystyk z serwisu możemy podpowiadać naszym klientom najlepsze rozwiązania. Okazuje się na przykład, że dodanie tzw. widełek zarobkowych, taka prosta rzecz, przed którą sporo firm się jeszcze broni, zwiększa liczbę odpowiedzi na daną ofertę o 40–50 proc

– opowiedział RP Marcin Dakowski.

W momencie kiedy kandydaci są coraz bardziej pasywni oraz jest ich mniej jest rzeczą jasną, iż to pracodawca musi zabiegać o uwagę i starać się zachęcić do kontaktu osoby, które mogłyby zasilić ich szeregi. Doskonałym wyjściem jest szybkie reagowanie w sytuacji, gdy kandydat odpowiada na ogłoszenie. Nikogo dziś nie warto ignorować lub zbierać powoli i stopniowo pulę osób, które po 2-3 tygodniach zapraszane są na rozmowę kwalifikacyjną. To poważnie zmniejsza dostęp do kandydatów, którzy w międzyczasie mogą znaleźć pracę.

Te nowe reguły działania w rekrutacji online sprawiają, iż poszukiwanie kandydata stało się procesem zdecydowanie bardziej dynamicznym i wymagającym dobrego przygotowania osób, które zajmują się poszukiwaniem kandydatów. Czas to pieniądz – i pierwszego i drugiego nie warto marnować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *