Technologie chmurowe a HR

Technologie chmurowe opanowują świat biznesu i sięgają do kolejnych jego dziedzin. Nie inaczej jest również z działami kadr. Również tu technologie te potrafią znacznie ułatwić pracę. Stosuje się je zarówno w twardym HR, tj. kadrom i płacom, jak i miękkim, jak zarządzanie talentami czy szkoleniami.

Rekrutacja
Czy ktoś jeszcze pamięta czasy przekopywania się przez dziesiątki, jeśli nie setki, aplikacji przysłanych pocztą? Wydaje się, że to historia starożytna, ale tak naprawdę było to niemalże wczoraj! Teraz bowiem pracownicy działów kadr przekopują się nie przez listy, ale maile. W sumie więc niewiele się to różni, może poza tym, że nie potrzeba tyle papieru, a więc nie wycina się tyle drzew. Wszystko to jest marnowaniem zasobów, nie mówiąc już o tym, że dla samych pracowników odpowiedzialnych za rekrutacje jest niezwykle nużące. Tymczasem już dziś dostępne są narzędzia chmurowe, dzięki którym można automatycznie: sortować aplikacje czy nawet selekcjonować je i oceniać wedle wyznaczonych kryteriów. W ten sposób przy niewielkim udziale człowieka tworzy się bazy danych, które łatwo przeszukiwać. Pomaga to wydatnie w ocenie kandydatów. Ponadto nowoczesne rozwiązania chmurowe umożliwiają również komunikację z kandydatami, a po zakończeniu rekrutacji analizy statystyczne, które pomóc mogą w optymalizacji procesu.

Twardy HR
Technologie chmurowe równie przydatne są w zarządzaniu kadrami (w tym m.in. prowadzeniu dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującym prawem), prowadzeniu rozliczeń czasu pracy i wynagrodzeń, kontroli zwolnień, absencji i delegacji pracowników, a także ich urlopów, jak również wydawaniu różnego rodzaju zaświadczeń. W mniejszych i silnie scentralizowanych firmach korzyści z wykorzystania technologii chmurowych mogą nie być tak wyraźne, jak w organizacjach charakteryzujących się bardziej rozproszoną strukturą. Dzięki ich zastosowaniu wszystkie działania związane z HR są w jednym miejscu, a właściwie powiedzieć należy, że są wszędzie, bo każdy uprawniony pracownik ma do nich dostęp z każdego miejsca, gdzie może podłączyć się do sieci.

Miękki HR
W ofercie firm zajmujących się oprogramowaniem chmurowym znaleźć możemy również szereg rozwiązań, które pomogą w zarządzaniu tzw. miękkim HRem. Są to przede wszystkim różne platformy elearningowe, przeznaczone do prowadzenia szkoleń online oraz webinariów. Oprócz tego znaleźć można szereg systemów oceny pracowników oraz komunikacji wewnątrz organizacji. Wszystko to pozwala zaoszczędzić czas, a co za tym idzie zoptymalizować wydatki. Różnica szczególnie widoczna jest w przypadku przeniesienia części szkoleń do rzeczywistości wirtualnej.

Nie ma wątpliwości, że technologie chmurowe to przyszłość biznesu. Ograniczają one konieczność prowadzenia własnych serwerowni, co obniża koszty. Wbrew powszechnemu poglądowi nie zmniejsza natomiast bezpieczeństwa danych biznesowych. Okazuje się bowiem, że duże firmy oferujące tego typu usługi mają znacznie lepsze cyberzabezpieczenia, niż te przedsiębiorstwa, które powierzają związane z tym zadania własnym działom IT..

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *