Styczniowe Raporty Płacowe już dostępne!

Eksperci z firmy manaHR po raz kolejny przeprowadzili ogólnopolskie badanie wynagrodzeń, którego rezultatem jest styczniowa edycja Raportów Płacowych. Najnowsze opracowanie powstało na podstawie analizy aż 365 479 próbek płacowych pobranych od rekordowej (1198!) liczby Uczestników. Jakie informacje w nim znajdziemy i do czego mogą się one przydać?  

Co nowego przyniosła edycja Styczeń 2022?

Raporty Płacowe

Raporty Płacowe przydają się przedsiębiorcom w wielu sytuacjach. Kiedy pojawia się konieczność stworzenia polityki płacowej, bądź restrukturyzacji już istniejącego systemu wynagrodzeń, rzetelne raporty okazują się wręcz niezbędne. Tak samo w przypadku, kiedy zachodzi potrzeba określenia widełek płacowych na konkretnych stanowiskach, podczas przyznawania podwyżek, lub jeśli chcemy sprawdzić, czy płacimy zbyt mało lub zbyt dużo w porównaniu do stawek rynkowych. Raporty Płacowe wspierają również proces rekrutacji pracowników. Dzięki nim jesteśmy bowiem w stanie przygotować atrakcyjną ofertę dla kandydatów.   

Nowością w styczniowej edycji, poza rekordową liczbą próbek, jest to, że możemy w niej znaleźć dane dotyczące sieci sklepów. Dołączyły one do badania wynagrodzeń w poprzednim roku. W zestawieniu nadal prym wiodą natomiast przedsiębiorstwa produkcyjne. Stanowią 61% wszystkich Uczestników. Kolejno plasują się za nimi firmy z następujących branż: logistyka (257 firm), motoryzacja i lotnictwo (147) FMCG (146), budownictwo (124), przemysł maszynowy (116) oraz elektrotechnika (60).

Regiony i mikroregiony

Jako że w płacach występują spore różnice ze względu na region działalności firm, dane podzielono także województwami: Śląsk (215), Mazowsze (213), Dolny Śląsk (162), Małopolska (143) itd. To jednak nie wszystko. W Raportach manaHR odnajdziemy również informacje dotyczące poszczególnych mikroregionów. Wyróżnione zostały między innymi: Grodzisk Mazowiecki i okolice – 82, Wrocław i okolice – 78, Warszawa – 77, Łódź i okolice – 42 firmy, Bielsko-Biała i okolice – 47, Dąbrowa Górnicza i okolice – 44, Gliwice i okolice – 43, Północno-Wschodnie Mazowsze – 42, Trójmiasto i okolice – 41, Legnica i okolice – 38, Wałbrzych i okolice – 30, Tychy i okolice – 29,  oraz Tomaszów Mazowiecki i okolice – 25. Kolejną nowością jest Raport: Skawina – Wieliczka – Niepołomice, w którym to wzięło udział aż 25 organizacji.

Kolejna edycja już niedługo!

Warto nadmienić, że styczniowa edycja Raportów Płacowych manaHR zawiera dane nie starsze niż na dzień 31.10.2021.  Informacje aktualizowane są na bieżąco, a kolejne opracowanie ukaże się już w kwietniu 2022 roku. Wtedy też zostanie przeprowadzone badanie fluktuacji i absencji. Jest ono szczególnie ciekawe ze względu na obecną sytuację panującą na rynku. Jako że, Raporty ukazują się co kwartał, Klienci manaHR zawsze uzyskują aktualne dane. Eksperci pracują jednak nad nimi cały rok, gdyż informacje o wynagrodzeniach pobierane są od Uczestników badania przez 12 miesięcy. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *