SSC/BPO/IT przejmuje Kraków

Przestrzeń biurowa w Krakowie znacząco się rozrasta, na co dowodem są najnowsze badania, według których w ciągu ostatnich 5 lat liczba biur w stolicy Małopolski powiększyła się aż o 70%. Miasto królów to doskonały przyczółek dla wielkich korporacji, usiane jest ono bowiem uniwersytetami, rokrocznie wydającymi na świat tysiące potencjalnych pracowników. Wielu z nich zatrudnia się właśnie w sektorze SSC/BPO/IT, czyli centrach nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu.

Więcej biurowców, jeszcze więcej chętnych

Obserwując zmiany w krakowskiej przestrzeni, nie sposób nie dostrzec wielkich biurowców, rozrastających się niemal jeden na drugim. Szklane ściany Krakowa zaczynają powoli przypominać niektóre miejsca w centrum Warszawy, a co ciekawe – przestrzeni pod wynajem dla firm nadal nie przestaje brakować. Stolica Małopolski jest najwyraźniej doskonałym miejscem dla rozwoju przedsiębiorców. Nic w tym zresztą dziwnego, bo dzięki tej dogodnej lokalizacji, korporacje mogą czerpać z niemal niewyczerpanych zasobów kadry pracowniczej – w postaci absolwentów tamtejszych uczelni. Uczelnie wyższe, takie jak Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza lub Uniwersytet Jagielloński wydają utalentowanych absolwentów, magistrów i inżynierów, znających języki, ambitnych i pracowitych – czyli świetnie nadających się do pracy w korporacji.

Pensja w korporacji

Oczywiście, tak jak w całej Polsce, również w Krakowie, mimo bliskości wyższych uczelni, brakuje wykwalifikowanych pracowników. Dla przyszłych absolwentów praca w korporacji może być więc atrakcyjnym celem, gdyż po pierwsze – są tam wakaty, a po drugie – można nieźle zarobić. Jak podają dane z Raportu Płacowego opracowanego przez firmę Advisory Group TEST Human Resources, zarobki na wybranych stanowiskach z branży SSC/BPO/IT prezentują się następująco:

– Młodszy Księgowy Księgi Głównej zarabia 4000 zł brutto (mediana)
– Młodszy Programista Java zarabia 5596 zł brutto (mediana)
– Programista Java z cztero-pięcioletnim doświadczeniem zarabia 11099 zł brutto (mediana)

Wielość krakowskich korporacji sprawia, że firmy te zaczynają dyktować innym warunki, znacząco wpływając na kształtowanie się wynagrodzeń w regionie. Szczegółowe informacje na temat aktualnych płac w branży SSC/BPO/IT (oraz innych branż w Małopolsce) można poznać korzystając z Raportu Płacowego AG TEST HR.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *