Rynek pracy wychodzi z dołka. Powstaje więcej miejsc pracy

zatrudnienieDane GUS potwierdzają, że zatrudnienie w Polsce rośnie. Zwiększają się także płace Polaków. Sytuacja na rynku pracy przypomina tę sprzed kryzysu. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat zatrudnienia w marcu tego roku. W porównaniu z podobnym okresem w 2014 roku jest o wiele lepiej. Dynamika wzrostu, która trwa od zeszłego roku nie utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, ale co najważniejsze – nie słabnie.

Nigdy nie było tylu miejsc pracy

Z ostatniej analizy GUS wynika, że obecnie zatrudnienie zwiększyło się o 1,1 proc. w porównaniu z marcem 2014 roku. W ciągu jednego miesiąca w sektorze przedsiębiorstw utworzono ok. 3 tysięcy nowych miejsc pracy. Od 1989 roku w Polsce nie było tylu aktywnych zawodowo osób, co w 2014 roku. Obecnie zatrudnionych jest 16 milionów Polaków. Znacznie więcej miejsc pracy jest tworzonych niż likwidowanych. W minionym roku powstało 615 tysięcy stanowisk, natomiast zredukowano 320 tysięcy etatów. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 11,7%.

Wynagrodzenia ostro w górę

Wraz ze wzrostem zatrudnienia zwiększyły się także wynagrodzenia Polaków. Od miesięcy tempo wzrostu zarobków oscylowało wokół 3-3,5 proc. W marcu zanotowano wyraźny skok wysokości płac. W stosunku do minionego roku to płace wyższe aż o 4,9 proc. Średnia krajowa pensja brutto jest wypłacana w wysokości 4214 zł. Warto jednak odnotować, że dane GUS dotyczą sektora przedsiębiorstw i nie uwzględniają najmniejszych firm, budżetówki oraz sektora finansowego.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Wraz ze wzrostem zatrudnienia przedsiębiorcy będą mieli coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości problemy z niedoborem talentów zgłaszało 80% pracodawców. Wraz ze wzrostem gospodarczym przedsiębiorcy muszą wypłacać wyższe wynagrodzenia. Właściciele firm muszą starać się przyciągnąć do siebie kandydatów atrakcyjnymi warunkami pracy, w tym także wyższymi zarobkami. Przez to wszystko zwiększają się koszty utrzymania pracownika.

Jeśli rząd chce utrzymać wysokie tempo wzrostu zatrudnienia i dynamikę PKB konieczne jest stworzenie przyjaznego przedsiębiorczości środowiska. Tak, by pracodawcom opłacało się przyjmować nowych pracowników i oferować im wysokie zarobki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *