Rekrutacja – na własną rękę czy przez pośrednictwo?

rekrutacjaW Polsce nadal stosunkowo mało firm decyduje się na korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy. Najczęściej odstraszają ich wysokie koszty i niechęć do powierzenia spraw organizacji osobom z zewnątrz. W rzeczywistości pośrednictwa pracy znacznie usprawniają proces rekrutacji i pomagają znaleźć kandydata najlepszego z najlepszych.

Nie tylko dla korporacji

Niektórzy pracodawcy wciąż wychodzą z założenia, że agencje HR mogą pomagać tylko wielkim korporacjom. Inni z kolei w ogóle nie wiedzą, że wcale nie muszą samodzielnie przeprowadzać rekrutacji. Tymczasem ich usługi z założenia skierowane są do mniejszych firm, które nie mają działów HR. Pomoc profesjonalistów jest podczas pozyskiwania pracownika wręcz niezbędna. HR-owiec udzieli kompleksowych porad związanych z każdym aspektem rekrutacji oraz zajmie się przechodzeniem przez każdy z jej etapów. Dzięki współpracy z ekspertem, pracodawcy łatwiej będzie ustalić profil kompetencji pożądanego pracownika, jego wynagrodzenie itd.

Nowoczesne metody

Specjaliści ds. HR zajmują się także przeprowadzaniem rekrutacji “właściwej”, wykorzystując do tego nowoczesne metody. Jeśli pracodawca poszukuje specjalisty, w ruch pójdą z pewnością złożone testy, sejse assessement centre czy nawet headhunting (czyli szukanie pracownika u konkurencyjnych firm). Nietrudno zgadnąć, że przeciętna organizacja nie poradziłaby sobie z tak zaawansowanymi narzędziami, a jedynym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie zwykłej rozmowy kwalifikacyjnej – którą zresztą też rządzą określone zasady.

Koszty nie takie straszne

Korzystanie z usług agencji rekrutacyjnej często uznawane jest za coś ekskluzywnego, przekraczającego zdolności finansowe firmy. Jeśli dłużej zastanowimy się jednak nad kwestią wydatków, to okaże się, że rekrutacja na własną rękę wcale nie jest tańsza. Koszty musimy ponieść już na wstępie, płacąc za umieszczenie ogłoszeń na co najmniej kilku portalach w Internecie. Bardziej kosztowny jest jednak czas poświęcony przez pracowników na zajmowanie się rekrutacją, zamiast codziennymi obowiązkami. Produktywność wtedy spada, a firma traci pieniądze. Podczas korzystania z pomocy agencji, właściciele firmy i jej pracownicy mogą zaś bez przeszkód wykonywać swoją pracę, nie pozbawiając przedsiębiorstwa znacznej części przychodów. W ogólnym zestawieniu koszty usług agencji pośrednictwa pracy wypada więc tak samo jak rekrutacja na własną rękę, lub nawet taniej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *