Prezesi państwowych spółek zarabiają krocie

Energia

Wynagrodzenia prezesów wynoszą miesięcznie od 100 do 160 tys. zł

Przeciętny Polak zarabiający około 3 tys. zł na miesięczną wypłatę jednego z prezesów spółek energetycznych musiałby pracować około dwóch lat i dziewięciu miesięcy. Roczne wynagrodzenia prezesów spółek państwowych mierzy się w milionach złotych.

Zarobki w Polsce powoli rosną w górę, ale wciąż jest to powolne tempo, które nie obejmuje wszystkich obywateli. Z pewnością na wynagrodzenia nie muszą się skarżyć prezesi państwowych spółek. Szczególnie karierę opłaca się robić w branży energetycznej, gdzie zarobki szefów wynoszą od 100 do 160 tys. miesięcznie.

W 2014 r. najwięcej zarobił prezes Taurona Polskiej Energii. Wynagrodzenie Dariusza Lubery w minionym roku opiewało na kwotę 1 mln 912 tys. zł. Przedsiębiorstwo grupujące spółki z branży energetycznej wygenerowało wtedy 1 mld 180 mln zł netto zysku. Na drugim miejscu znalazł się Mirosław Bieliński, który zajmuje stanowisko prezesa w spółce Energa. Jego roczna pensja wyniosła w sumie 1 mln 443 tys. zł, natomiast przychody Energi opiewały na kwotę 1 mld zł. Co ciekawe, obaj prezesi nie pełnią już swoich funkcji w spółkach państwowych.

Nie wiele mniej od Bielińskiego zarabia Krzysztof Zamasz kierujący Eneą. Prezes koncernu elektroenergetycznego otrzymał w zeszłym roku wynagrodzenie w wysokości 1 mln 900 tys. zł. Sama Enea wygenerowała zysk skromnych 900 mln zł netto. Ostatni na liście krezusów energetycznych znajduje się prezes PGE Marek Woszczyk, którego zarobki wyniosły 1 mln 140 tys. zł. Wydaje się, że PGE jest dobrze kierowana, bo może pochwalić się największym zyskiem – 3 mld 640 mln zł.

Wynagrodzenia krezusów energetycznych, choć przyprawiają o zawrót głowy, wcale nie są najwyższe. Wśród trzech najlepiej zarabiających prezesów spółek, których właścicielem jest państwo znaleźli się Zbigniew Jagiełło kierujący PKO BP (roczna pensja to 3 mln 112 tys. zł), Jacek Krawiec, prezes Orlenu, który zarobił 2 mln 914 tys. zł oraz Andrzej Klesyk z PZU – 2 mln 714 tys. zł.

Ile wynoszą przeciętne wynagrodzenia dyrektorów generalnych firm w Polsce? Sprawdź na RaportPłacowy.pl!

Przewodzenie ogromnym przedsiębiorstwom energetycznym, których zyski liczone są w miliardach złotych z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Jednak wszelkie trudy wynagradza prezesom i to z nawiązką pobierana przez nich pensja.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *