Praca tymczasowa coraz bardziej popularna

pracaPrognozy dla branży rekrutacyjnej na 2015 rok są bardzo pozytywne. Najważniejszym zadaniem agencji rekrutacyjnych jest obecnie obalenie stereotypu, że praca tymczasowa przeznaczona jest jedynie dla osób młodych, które pobierają za nią minimalne wynagrodzenie.

Rośnie znaczenie agencji zatrudnienia

Wzrost w branży powinien utrzymywać wartości dwucyfrowe. Największe pole do popisu mają nadal usługi rekrutacyjne w III kwartale ubiegłego roku, wzrost agencji zatrudnienia wyniósł aż 28%. Przyczyn takiego obrotu spraw można upatrywać przede wszystkim w fakcie, że kwalifikacje pracowników w dużej mierze nie są dopasowane do potrzeb rynku pracy. Przedsiębiorstwom trudno jest więc znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy, dlatego zlecają to zadanie właśnie agencjom.

Praca nie tylko dla młodych

Przybywa również pracowników tymczasowych. Firmy współdziałające w Polskim Forum HR w zeszłym roku zatrudniły łącznie ok. 332 446 pracowników, czyli o 41 tysięcy więcej niż w roku 2013. Najszybciej zwiększa się ilość pracowników do 26 roku życia. Agencje zatrudnienia podają, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, stanowią niemal 50% wszystkich zatrudnianych przez nich pracowników.

Dużą część pracowników, zwerbowanych przez agencje, stanowią także osoby po 45-tym roku życia. Jest to niezbity dowód na to, że walka agencji zatrudnienia ze stereotypem pracy tymczasowej jako zajęcia jedynie dla osób młodych, przynosi rezultaty. Według nich nieprawdą jest także, że za tego rodzaju pracę można otrzymać jedynie minimalne wynagrodzenie. Dane PFHR jasno wskazują, że poziom wynagrodzeń pracowników tymczasowych w ubiegłym roku był o 30% wyższy niż płaca minimalna.

Na produkcji i w branży spożywczej

Jakie firmy najczęściej poszukują pracowników tymczasowych? Według danych, 66% tymczasowych miejsc pracy to stanowiska produkcyjne. Duże jest także zapotrzebowanie na pracę w usługach, a także w branży spożywczej oraz motoryzacyjnej.

Zanosi się także na spadek bezrobocia w Polsce. Biorąc pod uwagę, że co roku zmniejsza się ono o ok. 2%, a jego obecny stan wynosi 11,5%, bardzo prawdopodobne jest, iż w roku 2015 osiągnie ono wartość jednocyfrową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *