Płatna przeprowadzka

Czy warto przeprowadzać się za pracą? Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę Antal, 75% pracowników uważa, że warto, jeśli zostanie im to odpowiednio zrekompensowane. Nic dziwnego zatem, że firmy starają się, jak mogą, żeby relokacja była dla pracownika opłacalna.

Mniejsze bezrobocie, trudniejsza rekrutacja

Ponieważ bezrobocie spada i spada, a deficyt specjalistów na rynku pracy się pogłębia,  powstaje duża potrzeba pozyskania odpowiednich kandydatów do pracy. Oczywiście można próbować szukać u konkurencji, ale rekrutacja pracowników w takich warunkach robi się coraz trudniejsza i generuje większe koszty. Poza tym tacy rozchwytywani pracownicy są mniej lojalni z racji licytujących się o nich pracodawców. Dlatego warto pomyśleć o ściągnięciu kogoś z zewnątrz.

Premia za przeprowadzkę

Zgodnie z badaniami, co siódmy kandydat relokuje się w celu podjęcia pracy. Główną zachętą do podjęcia takiego kroku są oczywiście pieniądze. I nie chodzi tylko i wyłącznie o atrakcyjne wynagrodzenie zasadnicze. Oferta godna rozważenia musi zawierać także dodatki. Dlatego też 34% firm oferuje jednorazowy dodatek relokacyjny, a 17% oferuje dodatek do pensji przez początkowe miesiące pracy w nowym miejscu.

Relokacyjne bogactwo

Wysokość wspomnianych dodatków waha się od 2500 zł do 10 000 zł brutto w przypadku specjalistów i od 5700 zł do 16 000 zł brutto, jeśli chodzi o menadżerów. Średnio wychodzi zatem odpowiednio 4400 zł i 6450 zł, co wydaje się całkiem dobrym miesięcznym dodatkiem, żeby móc wynająć usługi transportowe i urządzić nowe mieszkanie. Kwoty te różnią się, rzecz jasna, w zależności od branży. Najbardziej uprzywilejowane sektory to IT, produkcja i SSC/BPO. Pracodawcy w tych branżach dają premię od jednej do trzech wielokrotności normalnej pensji.

Pieniądze to nie wszystko

Jednak lepsze przychody to nie wszystko. Większość specjalistów i menadżerów to ludzie z odpowiednim doświadczeniem, a w związku z tym już dojrzali i mający rodziny. Dla nich największym problemem jest właśnie przeprowadzka. Dlatego wiele firm i agencji stara się w tym pomóc. Jak dowiedział się Antal, 22% firm zapewnia finanse na mieszkanie, a 11% opłaca hotel na czas poszukiwania takowego. Innymi problemami są praca małżonka i przedszkole lub szkoła dla dziecka. Pomoc z tym pierwszym zapewnia około 6% pracodawców, a to drugie około 9%. Firmy SSC/BPO lub produkcyjne dopłacają dodatkowo koszty transportu i komunikacji, a te z branży IT mają zapewnione bilety na powrót do domu w weekendy.

Poszukiwanie kandydatów poza lokalnym rynkiem pracy to dobry pomysł, ponieważ niejednorodności w podaży odpowiednich kandydatów są naturalne. Metod jest wiele, a wyznacznikami są przede wszystkim finanse i rodzina. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy pracownik chce mieszkać w dużym mieście. By pozwolić na odpowiednie warunki pracy, trzeba przemyśleć także inne udogodnienia, jak elastyczne godziny, czy możliwość pracy zdalnej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *