Manager nie uczy się z książki
Zarządzanie – zespołem, produkcją, finansami lub czymkolwiek innym – wymaga odpowiednich kompetencji. Pytanie tylko, skąd je wziąć? Czy menedżer uczy się sam, czy też pobiera on edukację od innych? A może już urodził się przywódcą i zarządzanie ma we krwi? Temperament i cechy osobowości na pewno pełnią tu niebagatelną funkcję. Jednak bycie osobą charyzmatyczną, zdecydowaną oraz wierzącą w sukces, nie wystarczają zazwyczaj, aby naprawdę dobrze zarządzać ludźmi lub powierzonymi nam dobrami. Kluczowe jest nabywanie i ćwiczenie potrzebnych kwalifikacji.
Charakter to nie wszystko
Najważniejsze elementy w pracy menedżera zdefiniować można jako szereg cech czy umiejętności, które okazują się niezbędne w tego typu pracy. Wśród nich znajdują się m.in. przedsiębiorczość, umiejętność koordynacji różnych procesów, strategiczne myślenie itd. Gdyby menedżer był charyzmatyczny i umiał przyciągnąć do siebie słuchaczy, ale nie miałby tych cech, jego wysiłki prawdopodobnie spełzłyby na niczym. Istotne jest więc, aby specjalista ds. zarządzania miał świadomość, iż pewne umiejętności należy regularnie ćwiczyć. Jak jednak zrobić to w taki sposób, aby nie ucierpiała na tym firma i jej zasoby?
Kosztowne pomyłki
Jeśli menedżer nierozważnie podejdzie do danego problemu i popełni jakiś błąd w działaniu, może to negatywnie odbić się na przyszłej kondycji firmy. Z drugiej jednak strony, kiedyś przecież trzeba przetestować swoje umiejętności. Czas pracy wydaje się do tego najlepszy, bo to ze względu na nią menedżer kształtuje wszelkie kompetencje. Zagrożenie popełnieniem poważnego błędu często jest jednak na tyle duże, że specjaliści ds. HR stworzyli innowacyjną możliwość ćwiczenia menedżerskich umiejętności – gry.
Symulacja – lepsza przyszłość
Popularność symulacji biznesowych rośnie już od jakiegoś czasu. Zapewne nie będzie przesadą stwierdzenie, że jeśli jakaś firma wypróbowała ten sposób szkolenia, nie będzie chciała go zamienić na żadną z dotychczasowych metod. Uczyć się za pomocą gier biznesowych może zarówno personel, jak i menedżerowie. Rewolucyjność tego podejścia zawiera się w idei, iż za pomocą gier można symulować rzeczywistość. Oznacza to, iż ćwiczymy swoje umiejętności zupełnie tak, jakbyśmy naprawdę pracowali – z tą jednak różnicą, że jeśli popełnimy błąd, to nie stanie się absolutnie nic, a my będziemy mogli nauczyć się, jak w przyszłości wykonać daną czynność lepiej.
Cel? Pieniądze
Gry strategiczne dedykowane dla biznesu, tworzone są na zlecenie przez specjalistyczne firmy, wspomagające procesy biznesowe. Jedną z ciekawszych, powstałych ostatnio propozycji, jest ProfitQuest – strategiczna gra, będąca projektem zespołu z Pracowni Gier Szkoleniowych. ProfitQuest to symulacja zarządzania przedsiębiorstwem; jej uczestnicy dzielą się na kilka zespołów, a każdy z nich zarządza konkurencyjną firmą. Cel jest tylko jeden – zarobić jak najwięcej. Ta autorska gra pomaga rozwinąć umiejętność myślenia strategicznego, podejmowania decyzji biznesowych oraz myślenia w kategoriach finansowych.
Sukcesywne wprowadzanie na rynek symulacji biznesowych ma szansę odmienić życie niejednego menedżera. Za pomocą gier można łatwo i skutecznie przeszkolić nie tylko personel, ale także samemu nabyć i przećwiczyć potrzebne do pracy umiejętności. Przyszłość biznesu jest w rękach graczy.