Mamy w firmie mamy, czyli macierzyństwo na rynku pracy

matka pracujacaWiele osób narzeka dziś, że rynek pracy nie jest przyjazny dla “świeżo upieczonych” rodziców. Okazuje się jednak, iż to nie do końca prawda. Niektóre organizacje wychodzą bowiem naprzeciw kobietom w ciąży, matkom oraz ojcom, nie tylko ich doceniając, lecz także proponując im specjalne udogodnienia.

Równowaga i zarobki

Zgodnie z wynikami badania portalu Pracuj.pl “Specjaliści na rynku pracy”, dla niemal 40% aktywnych zawodowo kobiet przy wyborze nowego pracodawcy istotna jest równowaga pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Aż 13% pań jest przy tym gotowa zmienić miejsce zatrudnienia, jeśli warunek ten nie zostanie spełniony. Kobiety oczekują także wysokich zarobków – to właśnie ten czynnik motywuje je do szukania nowej pracy (72% badanych). Prócz tego, dla pań istotny jest także elastyczny czas pracy (18%) oraz dodatkowe benefity (17%). I podczas gdy niektórzy pracodawcy uznają te wymagania za zbyt wygórowane, inni widzą w matkach cennych pracowników.

Przywileje dla młodych matek

Elastyczność, wielozadaniowość, umiejętność szybkiego reagowania – oto cechy, które musi posiadać każdy, kto wychowuje małe dziecko. Zdolności te przydają się jednak nie tylko w domu. Coraz więcej pracodawców zaczyna dostrzegać, że młode matki to cenna siła robocza – nie tylko posiadają one powyższe cechy, lecz umieją także pogodzić życie prywatne z pracą. Coraz więcej firm, zamiast odrzucać kobiety w ciąży, z niecierpliwością czeka na ich powrót. Pracodawcy przygotowują też dla nich specjalne udogodnienia. Pokoje odpoczynku dla ciężarnych, pakiet medyczny dla całej rodziny, miejsca parkingowe czy program stopniowego powrotu do pracy to jedne z takich przywilejów.

Przedsiębiorstwem, w którym wprowadzono tego rodzaju udogodnienia, jest m.in. Skandia Życie, gdzie dodatkowo organizowane są coroczne obchody Dnia Dziecka. Podobne warunki czekają też na matki w poznańskim oddziale NIVEA.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *