Koniec roku – czas podsumowań i postanowień

Koniec roku to naturalnie czas podsumowań i refleksji. Warto zastanowić się wtedy nad naszą sytuacją zawodową i miejscem, w którym się znajdujemy. Często obserwujemy, że nasi znajomi biorą udział w wielu procesach rekrutacyjnych, a my tkwimy w tej samej firmie kolejny rok… W takiej sytuacji dobra analiza i wyciągnięcie wniosków ma duży sens. Dzięki temu kolejny rok może być dla nas tym, w którym zrealizujemy ważny cel zawodowy.

Ważne pytania

Aby zrobić dobre podsumowanie naszej sytuacji zawodowej, dobrze jest zacząć od zadania sobie kilku ważnych pytań. Na początek warto zastanowić się nad mijającym rokiem – co udało się zrealizować, czy zostały osiągnięte jakieś ważne cele, ile zarobiliśmy i w końcu, czy jesteśmy zadowoleni ze swojej sytuacji? Można też przyjrzeć się umiejętnościom, które posiadamy i jakie zdobyliśmy w ostatnim czasie oraz jakie projekty i zadania wpłynęły na ich rozwój. W końcu można pochylić się nad tzw. “work-balance”, czyli jak godzimy nasza pracę z życiem prywatnym. Czy mamy czas dla rodziny i na realizację własnych pasji?

Kiedy mamy już za sobą rachunek sumienia, należy zastanowić się nad przyszłym rokiem. Czy mamy jakieś bliżej określone cele, czy jesteśmy w stanie zrealizować je w obecnej sytuacji zawodowej? Jakiego wynagrodzenia oczekujemy, biorąc pod uwagę inflację i ewentualny wzrost naszych potrzeb? Czy chcemy spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi?

Sensowne postawnowienia noworoczne

Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi… 😉 W rzeczywistości warto jednak szczerze ich poszukać. To bardzo ważny proces, który może uświadomić nam co naprawdę się dla nas liczy. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na taką pogłębioną analizę nas samych. Zajrzyjmy też do naszego CV i zastanówmy się czego w nim brakuje i co powstrzymuje nas przed aplikowaniem i odpowiadaniem na ciekawe oferty pracy.
Wnioski, które wyciągniemy należy potem skonkretyzować, najlepiej obierając je w kilka mniejszych celów do realizacji – takie podejście ułatwi nam osiągnięcie sukcesu.  Aby jeszcze zwiększyć nasze szanse, cele powinny być rozpisane na mniejsze zadania oraz ujęte w ramy czasowe. Tylko takie podejście do tematu uchroni nas przed pustymi noworocznymi postanowieniami i prokrastynacją.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *