Koder czy programista? Kogo zatrudnić?

programistaPopularnie mówi się o nich informatycy, choć sami nie przepadają za tym określeniem. Niekiedy działy HR w dużej firmie muszą przeprowadzić proces rekrutacji takiej osoby, ale czy pracownicy ds. personalnych wiedzą, o kim mowa? Jak rozróżnić programistę od kodera?

Branża IT, jak każda inna, ma swoje specjalistyczne nazewnictwo, które bywa niezrozumiałe dla niezainteresowanych osób. Dobry HR-owiec powinien jednak wiedzieć kogo zatrudniać i jak wynagradzać takich „informatyków”. Obecnie większość firm albo ma w swojej strukturze dział IT, albo korzysta z pomocy programistów bądź koderów. Czym więc różnią się te stanowiska od siebie?

Kodowanie czy programowanie?

Praca programisty i kodera polega na tworzeniu algorytmów, które stanowią podstawę działania danego programu. Różnica daje się zauważyć w szczegółach tych stanowisk. Zadaniem kodera jest stworzenie kodu i dbanie o poprawność danych oraz algorytmów je klasyfikujących. Programista zaś tworzy za pomocą kodu w pełni funkcjonalne programu, musi więc mieć na uwadze także takie aspekty jak techniczna strona aplikacji, zgodność z wymaganiami zleceniodawcy, funkcjonalność oprogramowania etc. Koder współpracuje z programista w zakresie kodowania informacji, natomiast programista powinien kontaktować się także z grafikami i projektantami, a także testerami oprogramowania, czyli specjalistami w zakresie opracowywania aplikacji.

Jak wynagradzać specjalistów IT

Rozróżnienie między stanowiskami informatycznymi jest potrzebne nie tylko podczas rekrutacji nowych pracowników, ale również w procesie budowania systemów wynagrodzeń. Jak dobrać poziomy zarobków na różnych stanowiskach IT? Kto ma zarabiać więcej: programista czy koder? Czy technologia, na bazie której programuje nasz pracownik ma wpływ na zarobki? Najlepiej taką wiedzę zdobyć czytając raporty wynagrodzeń. Tej jesieni wystartuje kolejna 33. edycja Raportu Płacowego wydawanego przez firmę konsultingową Advisory Group TEST Human Resources. Kolejna edycja Raportu będzie wyjątkowa ze względu na poszerzenie zakresu o stanowiska informatyczne. Tym razem będzie można dowiedzieć się, ile wynoszą zarobki w branży IT wśród szczegółowych środowisk programistycznych (C/C++, HTML, JAVA, PHP i inne) oraz na stanowiskach administratorzy sieci i systemów serwerowych, architekci, projektanci i testerzy oprogramowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *