Kandydaci bez kompetencji – rynek pracy okiem pracodawcy
Wyniki raportu Bilans Kapitału Ludzkiego wskazują, że największym problemem dla przedsiębiorców jest pozyskanie pracowników o specjalistycznych kwalifikacjach. O jakich kandydatów biją się polskie firmy?
Bilans Kapitału Ludzkiego jest corocznym monitoringiem rynku pracy przeprowadzanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Jest to szerokie badanie aktualnych tendencji na polskim rynku pracy. Ankietowani są przedsiębiorcy, pracownicy i bezrobotni, ale także przedstawiciele uczelni wyższych, szkół zawodowych oraz uczniowie i studenci. Najnowsza V edycja raportu powstała w oparciu o dane z II kwartału 2014 roku.
Na co skarżą się pracodawcy?
Według danych z raportu niedopasowanie kompetencji kandydatów do wymogów rynku pracy stanowi największy problem dla pracodawców. Na tę kwestię wskazało aż 80 proc. przedsiębiorców. Absolwenci studiów wyższych oraz szkół zawodowych nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, które są najbardziej potrzebne na nieobsadzonych stanowiskach. Kandydaci nie posiadają także wymaganego doświadczenia. Często przedsiębiorcy zwracali uwagę także na brak motywacji do pracy – tak odpowiadało 26 proc. respondentów.
Kogo potrzebują pracodawcy?
Najbardziej brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. 44 proc. pracodawców zgłosiło problemy ze znalezieniem wyspecjalizowanych robotników, takich jak monterzy czy operatorzy maszyn. Wśród właścicieli firm, poszukujących nowych pracowników, 22 proc. wskazywało na trudności podczas rekrutacji specjalistów. O jeden punkt proc. mniej pracodawców zgłaszało zapotrzebowanie na sprzedawców i pracowników branż usługowych.
Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów i wykwalifikowanych pracowników gnębi pracodawców od lat. Potrzeba wprowadzenia zmian do programów studiów oraz zwrócenia uwagi na kształcenie w szkołach zawodowych i technikach, które od dawna są zaniedbywane. Dużo w zmianie tej sytuacji mogą zrobić sami pracodawcy. O kwalifikacje i doświadczenie mogą zadbać poprzez kierowanie zatrudnionych na szkolenia i kursy. W sprawnym pozyskiwaniu wykwalifikowanych robotników mogą pomoc także bardziej konkretne oferty pracy. Najczęściej w ogłoszeniach brakuje informacji na temat wymaganych kwalifikacji. Zdarza się także, że w ofercie pracodawca nie podaje nazwy firmy i branży.