Jak zadbać o karierę swoich dzieci?

matka i cókaRodzice, którzy pragną, aby ich dzieci osiągnęły w życiu sukces zawodowy i były przedsiębiorcze mogą to osiągnąć zupełnie bezwiednie. Oczywiście nic nie zastąpi odpowiedniej edukacji i świadomych wyborów, ale liczy się także własny przykład.

Najnowsze badania naukowców z Harvard Business School dowodzą, iż to, czy matka podejmowała pracę podczas wychowywania dzieci ma wpływ na ich późniejsze życie zawodowe. W Polsce według danych GUS na 10 kobiet w wieku produkcyjnym pracuje tylko sześć. Największą liczbę dzieci rodzą pracujące kobiety w dwóch grupach wiekowych: w wieku 20-24 lata i o 10 pkt proc. mniej w wieku 30-34 lata.

Jaka matka taka córka

Zespół naukowców z Harvard Business School pod kierunkiem prof. Kathleen McGinn przeprowadził pewne nietypowe badanie, którego wyniki zostały niedawno opublikowane. Przez dziesięć lat od 2002 do 2012 roku zbierano informacje z 24 krajów na temat życia zawodowego matek i kariery ich dzieci. Naukowcy pytali uczestników ankiet, czy ich matki pracowały przynajmniej rok w trakcie ich wychowywania. Okazało się, że córki pracujących matek zajmowały później wysokie stanowiska, a ich średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 5 tys. dol. Mamy, które potrafiły połączyć życie zawodowe z wychowywaniem dzieci miały także wpływ na synów. Dorośli już mężczyźni byli bardziej opiekuńczy i chętniej angażowali się w obowiązki domowe. Prof. Kathleen McGinn twierdzi, że pracujące matki dają doskonały przykład swoim dzieciom, które również stają się bardziej przedsiębiorcze. W ten sposób pracująca mama = pracująca córka z sukcesami zawodowymi.

Rzeczywistość w Polsce

Z analizy Raportu Płacowego wynika, że wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet w wieku 15-64 lat wynosi 60 proc. (na podstawie danych GUS). Powszechnie wiadomo, że najlepszym okresem dla kobiet do posiadania dzieci jest wiek od ok. 19 do 29 lat. Tymczasem w tej grupie wiekowej pracujących kobiet jest najmniej, podobnie jak wśród pań powyżej 50 lat. To wcale nie świadczy, że te kobiety nie pracują, ponieważ zajmują się wychowywaniem potomstwa. Po pierwsze najwięcej dzieci rodzą kobiety z przedziału wiekowego 25-34 lata. Po drugie w 2014 roku kobiety pracujące częściej zostawały matkami niż panie będące na utrzymaniu. Miejmy zatem nadzieję, że ich córki wezmą przykład ze swoich mam i zdobędą wysokie stanowiska w miejscu pracy oraz będą otrzymywać atrakcyjne wynagrodzenie.

Źródło: www.raportplacowy.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *