Jak pracować zdalnie i nie zwariować

Jak pracować zdalnie, ale zachować wydajność taką samą, jak byśmy pracowali z biura? Warto zastanowić się nad tym faktem szczególnie w sytuacji, gdy zostaniemy do tego zmuszeni. W obliczu pandemii koronawirusa pytania takie zyskują tylko na znaczeniu. 

Ile osób, tyle sposobów na poradzenie sobie z pracą w domu. Każdy powinien wypracować swoje własne procedury i pracować tak jak mu najwygodniej. Warto zjeść śniadanie, wziąć prysznic, ubrać coś innego niż szlafrok i wprowadzić się w “stan gotowości”.

Grunt to samodyscyplina

W sytuacji, gdy sami jesteśmy sobie szefem musimy samodzielnie i konsekwentnie zarządzać czasem. Na pewno trzeba uważać na media społecznościowe, ponieważ potrafią one skutecznie rozpraszać, czy wręcz uniemożliwiać pracę. Warto też wcześniej załatwić wszystkie dodatkowe obowiązki, takie jak wyprowadzenie psa, uzupełnienie lodówki, etc. Generalnie nie ma co tracić czasu, ponieważ to właśnie home office powinno służyć jego oszczędności. Nie dojeżdżamy do biura, nie musimy dbać o dress code, nie robimy drugiego śniadania. Warto więc zadbać o stworzenie sobie idealnych warunków, a także uświadomić rodzinie, że praca zdalna to nie robota na pół etatu – nie będzie czasu na ugotowanie obiadu i zabawy z dziećmi…

Utrzymuj kontakt z zespołem

Pracując poza biurem, nie powinno się też tracić kontaktu z ludźmi i zespołem. Nie należy jednak popadać w skrajności i odpowiadać na absolutnie każdą wiadomość. Chodzi raczej o pokazanie, że żyjemy i pracujemy – najlepiej w standardowych godzinach pracy. Home office nie oznacza jednakże, że jesteśmy dostępni 24h na dobę. Warto też pamiętać o przerwach w pracy oraz zdrowiu psychicznym i fizycznym. Zadbać o zdrową dietę i napoje, robić regularny odpoczynek od komputera i pamiętać o ćwiczeniach fizycznych. 

Zapracuj na zaufanie

Na koniec pamiętajmy, że pracując w domu jesteśmy niejako bez kontroli. Przełożeni i współpracownicy muszą nam ufać, a nasza praca powinna być najwyższej jakości i w zgodzie z kulturą organizacji, która nas zatrudnia. Tak, żeby nie było wątpliwości, że zdalnie jesteśmy tak samo wydajni i skuteczni, jak pracując w biurze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *