Home office w czasie epidemii

Ciężkie czasy pandemii koronawirusa zmieniły i zmienią na długo nasze dotychczasowe życie.  W pierwszej kolejności doświadczamy problemów w życiu zawodowym. Należy pamiętać, że osoby, które mają możliwość utrzymania etatu i pracy należą do szczęśliwców. Spora część naszych rodaków musi się bowiem mierzyć z utratą etatu lub sporymi ograniczeniami jej wykonywania. Oczywiście za tym idzie zupełny brak lub spora obniżka wynagrodzenia.

Przymusowa praca zdalna

Jeśli jednak firma zdecydowała się w sytuacji epidemii na pracę zdalną, a my mamy taką możliwość, powinniśmy z niej korzystać. O ile jeszcze parę miesięcy temu tzw. home office był miłym urozmaiceniem zawodowej rutyny, to dzisiaj stał się smutna koniecznością. W związku z tym, aby z jednej strony zachować wydajność i efektywność, a z drugiej nie zwariować, konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki pracy w domu. 

Po pierwsze: porządek!

W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od opanowania bałaganu, a w zasadzie od uporządkowania naszego nowego miejsca pracy. Najlepiej, gdy w miarę możliwości zorganizujemy sobie stałe miejsce, tak aby właśnie w nim wypracować nowe nawyki. Pomoże to w koncentracji i pozwoli przesłać do naszego mózgu wyraźny sygnał, że jesteśmy w pracy, a nie w domowym zaciszu. 

Zadbaj o kręgosłup i oczy

Jak zatem w praktyce zorganizować nasze nowe stanowisko pracy? Wygodne biurko lub stół oraz ergonomiczny fotel pozwolą nam na komfortową pracę przez kilka godzin dziennie. Odpowiednio ustawiony monitor – głównie chodzi o wysokość – uchroni nas z kolei przed problemem “tech neck”, czyli bólami szyi i narażeniem na szwank naszego kręgosłupa. Musimy też pamiętać, że dłuższa praca przed monitorem męczy nasze oczy. Aby zadbać o wzrok, musimy zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie – jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Należy też zadbać o robienie regularnych przerwy, co pozwoli odpocząć zarówno naszemu kręgosłupowi, jak i oczom.

Zachowaj równowagę 

Powinniśmy zadbać też o tzw. work-life balance, czyli zachowanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Warto postarać się o stałe godziny pracy i rozgraniczenie czasu, w którym jesteśmy do dyspozycji firmy, a tego, gdy jesteśmy tylko dla rodziny i bliskich. Mimo wszystko warto zadbać też o ruch i aktywność fizyczną, nawet bez wychodzenia w domu. Pozwoli nam to zachować nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. 
Mówiąc o tym drugim, warto pamiętać też o potrzebie komunikacji międzyludzkiej. Korzystajmy z dobrodziejstw technologii i unikajmy izolacji. Wirtualne piwo, wspólne oglądanie filmów, czy zwykłe rozmowy pozwolą nam poczuć, że nie jesteśmy sami i umożliwią odpoczynek od obowiązków codziennego dnia. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *