Fluktuacja pracowników. Jak sobie z nią radzić?
Kiedy pracownicy masowo odchodzą do konkurencji, “wiedz, że coś się dzieje”. Wzmożona rotacja to zły znak i jak najszybciej trzeba zacząć jej przeciwdziałać. Na problem fluktuacji skarżą się obecnie pracodawcy z Dolnego Śląska – regionu, w którym dominują firmy produkcyjne. Jak mogą oni zatrzymać podwładnych w swoich szeregach?
Panujący obecnie rynek pracownika mocno daje się we znaki niektórym pracodawcom. Jeśli warunki pracy nie odpowiadają bowiem podwładnym, często nie mają oni skrupułów, by natychmiast ją zmienić. W sytuacji, kiedy na polskim rynku brakuje nowych rąk do pracy, firmy koniecznie muszą więc znaleźć sposób, by zapobiec rotacji i zatrzymać najlepszych u siebie. Wzmożona fluktuacja pracowników ostatnimi czasy dotyka szczególnie przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku. Specjalnie z myślą o nich, firma konsultingowa Advisory Group TEST Human Resources zdecydowała się przeprowadzić badanie dotyczące rotacji. “Analiza fluktuacji pracowników na Dolnym Śląsku”, bo tak brzmi pełna nazwa badania, zawiera dane na temat płci, wieku oraz stażu zatrudnienia osób, które niedawno porzuciły miejsce pracy. Dzięki tym informacjom, pracodawcy zyskują precyzyjne dane na temat poszczególnych grup pracowników, których dotyczy problem rotacji.
(Nie)ważne wynagrodzenie
Wiedza na temat rotacji w podziale na staż, wiek czy płeć pracowników ma o tyle duże znaczenie, że oczekiwania każdej z tych grup wobec pracodawcy są odmienne. Oznacza to, iż np. dla osób młodszych stażem ważniejsza będzie możliwość rozwoju, dla kobiet – work-life balance, a dla nieco starszych pracowników – np. benefity w postaci dopłat do przejazdów do pracy lub dofinansowanie opieki medycznej. Ogólnie rzecz biorąc, oczywiście każdy z wymienionych elementów ma znaczenie i należy zadbać o nie wszystkie – nie zapominając także o odpowiednio wysokim wynagrodzeniu. Pensja sama w sobie nie ma bowiem charakteru motywującego, ale jeśli jest zbyt niska, może powodować frustrację i chęć szukania nowego miejsca zatrudnienia. Co więc mogą zrobić pracodawcy z Dolnego Śląska, by zapobiec nadmiernej fluktuacji pracowników? Powinni oni przede wszystkim zadbać o wszystkie najważniejsze aspekty pracy: wynagrodzenie, atmosferę, możliwości rozwoju oraz benefity dopasowane do oczekiwań podwładnych.