Dla programistów pieniądze to za mało

Świeżo upieczony absolwent informatyki może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4000 zł brutto w swojej pierwszej pracy. Jak motywować ludzi, dla których po niedługim czasie pracy pieniądze zaczynają schodzić na drugi plan?

Praca zawodowa w branży IT zaczyna się bardzo wcześnie. Już studenci trzeciego roku mogą bowiem liczyć na zatrudnienie. Pracodawcom daje to możliwość wczesnego wychwycenia talentów, a następnie zatrdunienia najzdolniejszych pracowników. Dobra płaca jednak już nie wystarczy, by zachęcić do pracy, a następnie zatrzymać w firmie dłużej najlepszych specjalistów IT. Bez pakietu dodatków pozapłacowych rzadko który programista zainteresuje się ofertą pracy. Dlatego już jakiś czas temu pracodawcy przestali postrzegać benefity jako niepotrzebny koszt, a wręcz prześcigają się nawzajem w prpozycjach coraz to atrakcyjniejszych dodatków. Zaznaczyć przy tym należy, że prywatna opieka medyczna i karta sportowa należą już do standardów. Niczym oryginalnym nie są również kursy językowe, czy świeże owoce w biurze. By wyróżnić się w tłumie, firmy sięgają po niecodzienne rozwiązania takie jak np. dopłata 20 tysięcy dolarów do ślubu w Boxed.com.

To jednak na czym najbardziej zależy programistom, to stały rozwój. I na wykorzystanie tego faktu postawiła firma TenderHut, powołując do życia projekt SoftwareHut. Służy on pracującym w firmie programistom do podnoszenia umiejętności jako mówców konferencyjnych. Jednym z mentorów programu jest Maciej Aniserowicz – najbardziej znany polski bloger ze świata IT.

“Zaprosiliśmy Maćka do współpracy, bo to osoba, która łączy pasję do programowania z szerokimi umiejętnościami interpersonalnymi, czyli dokładnie to, na czym nam zależy. Rolą Aniserowicza jest szkolenie, przygotowywanie do wystąpień publicznych, trenowanie i wspieranie prelegentów podczas debiutów” – mówi Robert Strzelecki, CEO TenderHut

Jak wiadomo, zmotywowany pracownik to dobry pracownik. Angażuje się w swoją pracę i nie myśli o odejściu z firmy. Warto jednak pamiętać, że satysfakcję z pracy składają się nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie i oryginalne benefity, ale przede wszystkim poczucie stałego rozwoju. Istnieje wiele sposobów na doskonalenie umiejętności pracowników. Mogą to być wystąpienia na konferencjach, pisanie firmowego bloga czy zainicjowane przez Google piątki przeznaczone na własne projekty.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *