Dbałość o kandydata i pracownika kluczem do sukcesu w HR

Zmiany na rynku pracy, które sprawiają, że firmy w wielu branżach mają problem ze znalezieniem pracowników, wpływają na rekrutację pracowników. Jeszcze nie tak dawno wystarczyło wystawić na kilku portalach stosowne ogłoszenie i kandydaci pojawiali się niczym dżdżownice po deszczu. Teraz nie jest już tak różowo z punktu widzenia pracodawców. Konieczne jest wyciągnięcie ręki w stronę potencjalnych kandydatów, zdecydowanie większa aktywność ze strony działów HR i ich stała współpraca z zarządem firmy.

Rekruterzy, opracowując nowe strategie pozyskiwania pracowników, muszą wziąć pod uwagę nie tylko samą charakterystykę rynku pracy, ale również indywidualne potrzeby poszczególnych kandydatów. Polacy bardziej niż kiedyś otwarci są na zmiany. Coraz mniejsza ich liczba deklaruje, że całe życie chcieliby przepracować w jednej organizacji. To dodatkowe wyzwanie przed jakim stają działy zasobów ludzkich działających na naszym rynku firm. Dziś, oprócz satysfakcjonującego wynagrodzenia pracownicy szukają możliwości rozwoju zawodowego. Dlatego też koniecznością staje się przedstawienie kandydatom konkretnych perspektyw, jakie mogą mieć zatrudniając się w naszym przedsiębiorstwie. Chodzi tu nie tylko o ofertę kursów i szkoleń z zakresu umiejętności zawodowych, ale również przedstawienie możliwej ścieżki kariery, włącznie z możliwością objęcia stanowisk kierowniczych. Warto pamiętać też, że pracownicy znacznie bardziej niż kiedyś cenią sobie właściwą atmosferę w pracy. Koniecznością staje się więc poświęcenie czasu i środków na jej kształtowanie.

Dziś każdy pracodawca musi zdawać sobie sprawę z tego, że, aby zbudować silny i dynamiczny zespół pracowników, muszą oni w niego nieustannie inwestować. Dlatego palącą potrzebą staje się opracowanie i wdrożenie długoterminowej strategii rozwoju pracowników i budowania odpowiedniej atmosfery w pracy. Bez tego trudno wyobrazić sobie stworzenie zespołu, który czuć będzie lojalność względem swego pracodawcy. Nie mówiąc już o tym, że zaniechanie takich kroków nie pozwoli na zbudowanie zespołu ekspertów, którzy przyczynią się do rozwoju firmy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *