Coraz więcej osób decyduje się na zmianę pracy

W dobie rynku pracownika myśl o zmianie pracy jest jak najbardziej zasadna. Szczególnie wtedy, gdy nasza dotychczasowa praca wiąże się z niskimi zarobkami, brakiem możliwości rozwoju i samorealizacji oraz złą atmosferą w firmie. Przy rekordowo niskim bezrobociu, wysokiej fluktuacji kadr i deficytem specjalistów, kiepscy pracodawcy nie powinni spać spokojnie.

Twarde dane

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec września 2019 r. wyniosła 5,1 proc. To oznacza spadek o 1,0 p.p. od początku roku. Zmiana rok do roku wyniosła 0,6 p.p. To najniższy poziom bezrobocia w naszym kraju od 30 lat! Analogicznie liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła w analogicznym okresie o 1,5%. Same firmy również aktywnie poszukują pracowników i taki stan rzeczy deklaruje aż 40% z nich. Jedna czwarta chce przy tym zwiększyć zatrudnienie, a reszta zamierza po prostu utrzymać obecny poziom. Co ważne, to właśnie największe firmy planują rekrutację pracowników w nadchodzącym roku.

Wzrost wynagrodzeń

Równie pozytywne informacje płyną z GUS – przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw od wielu miesięcy utrzymuje się na wysokim poziomie. Za sierpień 2019 było to 6389,6 tys. osób, aż o 2,6 % więcej niż rok temu. Najwięcej powodów do zadowolenia powinni mieć pracownicy sektora przedsiębiorstw. Ich średnie wynagrodzenie to  5125,26 zł brutto miesięcznie i wzrosło przez rok aż o 6,6%. Nic więc dziwnego, że ankietowani pracownicy – 56% z nich – spodziewają się w nadchodzących miesiącach wzrostu wynagrodzeń. 

Pracownicy chcą zmian

Z drugiej strony, pomimo dobrej sytuacji, wiele osób decyduje się na zmianę pracy. Odsetek takich pracowników wzrósł w ostatnim kwartale o 2%. Nieznacznie, ale jednak zwiększył się też odsetek pracowników poszukujących pracy. 53% osób aktywnie szukała pracy lub co najmniej przeglądała oferty.

Można śmiało stwierdzić, że nastroje społeczne wśród Polaków – zwłaszcza w kontekście sytuacji finansowej – są pozytywne. Dobrze wypadamy też na tle reszty Unii Europejskiej – dotyczy to również rynku pracy, na którym to kandydaci, nie tylko dobrze wykształceni, dyktują warunki. Oczywiście są wyjątki i nie wszystkie branże mają się tak dobrze. Pomimo tego,wśród pracowników panuje ogólne przeświadczenie, że ich sytuacja zawodowa jest stabilna i bezpieczna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *