Cena pracy – czyli wartościowanie stanowisk

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile naprawdę jest warta praca Twoich podwładnych i jak wpływa na rozwój przedsiębiorstwa? Na te i inne pytania odpowiedź przynosi wartościowanie stanowisk. 

dział HRCzym jest wartościowanie stanowisk?

Wartościowanie stanowisk jest odpowiedzią na pytanie, ile należałoby zapłacić za daną pracę pracownikowi i czy posiada on stosowną wiedzę do jej wykonywania, a także w jaki sposób wpływa ona na efektywność firmy. Innymi słowy przypisuje wartość danemu stanowisku pracy, „wycenia” pracę danego pracownika. Wartościowanie pomaga zbudować sprawiedliwy system wynagradzania pracowników, ustalając hierarchię stanowisk oraz widełki zasadniczego wynagrodzenia. Dzięki wartościowaniu można uniknąć niezadowolenia pracowników, często wynikającego z poczucia niesprawiedliwego traktowania, zarówno, jeśli chodzi o kwestię zakresu obowiązków, jak i płacy.

Kiedy wdrożyć wartościowanie stanowisk?

Metodę tę najczęście stosuje się, gdy firma ma problemy. Idealnie tę sytuację opisuje specjalista od wartościowania stanowisk Bartosz Adamczyk z firmy manaHR:

Na wartościowanie stanowisk firmy decydują się najczęściej, gdy organizacyjne regulacje płacowe w sposób widoczny przestają dobrze funkcjonować. Może to być spowodowane istotnymi zmianami strukturalnymi, np. utworzeniem nowych działów, dużą modyfikacją procesów, czy też po prostu gwałtownym rozrostem organizacji. Każdy funkcjonujący system wynagradzania z czasem się dezaktualizuje, zarówno w zakresie spójności formalnego taryfikatora z faktyczną hierarchią stanowisk, jak i dopasowania widełek płacowych do realiów rynku. Pojawiają się też modyfikacje i wyjątki, które z czasem wypaczą nawet najlepiej skonstruowany system płac. Konsekwencją tego często jest postrzeganie systemu przez pracowników jako niesprawiedliwego, a przez pracodawcę jako funkcjonującego nieefektywnie i ze szkodą dla organizacji. A to już wyraźny sygnał alarmowy mówiący – coś z tym trzeba zrobić.

Metody wartościowania

Jedną z najpopularniejszych metod jest metoda opracowana przez firmę Hay Group. Polega ona na elastycznym dopasowaniu pracowników do stanowisk. Nieważny tu jest fakt w jakiej branży. Po wykonaniu tego wartościowania, dowiemy się: jaką efektywność ma dany pracownik na tle firmy, dopasujemy strukturę firmy do planu jej działania, wartościowania pracowników względem danego stanowiska i całego przedsiębiorstwa. Drugą popularną metodą, jest metoda UMEWAP. Jest ona bardziej obiektywna, choć mniej elstyczna i dotyczy danej branży. Metoda ta stworzona jest na bazie syntetycznych kryteriów i kluczy analitycznych. Dzięki tej metodzie dowiemy się: jaką fachowość ma badany pracownik tj. doświadczenie zawodowe czy wykształcenie, wysiłek fizyczny tj. psychonerwowy, czy też umysłowy.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *